14 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 14

Drugi trymestr w pełni! Jeśli dobrze się czujesz, może pomyślcie z partnerem o wypadzie na weekend? Zmiana otoczenia dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie i da możliwość spędzenia wspaniałych chwil z przyszłym tatą.

Dziecko

W tym tygodniu twarzyczka Twojego maleństwa jest już naprawdę ładnie ukształtowana. Oczka i uszka są już na swoim miejscu, rosną włosy i brwi. Żebra i kręgi maleństwa zaczynają ulegać procesowi kostnienia. Jego tarczyca zaczyna wytwarzać hormony. U chłopców pojawia się prostata a u dziewczynek jajniki powoli zstępują z dotychczasowej lokalizacji w brzuszku do miednicy. Przełyk, tchawica, krtań i struny głosowe są na swoim miejscu – zaczynają się przygotowywać do pierwszego głośnego krzyku. Coraz liczniejsze komórki nerwowe Twojego dziecka powodują, że jego ciało jest bardzo wrażliwe – wyjątek stanowi czubek głowy. Ma to swoje uzasadnienie: w momencie porodu maleństwo będzie mogło przejść w miarę bezboleśnie przez Twój kanał rodny.

Gdybyś mogła teraz podglądnąć swojego szkraba, z pewnością zobaczyłabyś jak pięknie się uśmiecha! Z zapałem również otwiera i zamyka usta. Chętnie wkłada do nich swój kciuk, próbując go ssać.

Ponieważ nadal ma dużo miejsca, chętnie się porusza pływając, machając rękami i nogami. Dzięki tym ćwiczeniom wzmacniają się jego mięśnie i rozwija układ nerwowy.

W tym tygodniu maluszek ma około 10 cm i waży do 25 gramów.

Ty

Twoja macica bardzo szybko się powiększa. To, jak bardzo zaokrągla się teraz brzuszek, jest kwestią indywidualną. Zmiany w sylwetce zależą bowiem od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej. Jeśli na razie tylko Ty widzisz uwypuklony brzuszek a inni jeszcze go nie dostrzegli, z pewnością za 2-3 tygodnie będziesz się nim mogła chwalić całemu światu!

Jeśli zaczyna być Ci niewygodnie w dotychczasowej bieliźnie, pomyśl o nowym, wzmocnionym biustonoszu oraz majtkach „bikini” (noszonych pod brzuchem).

To ważne!

W tym tygodniu lekarz może zaproponować Ci badanie zwane amniocentezą. Ma ono na celu wykrycie zaburzeń chromosomowych, takich jak Zespół Downa. Dlatego polecane jest kobietom które mają więcej niż 35 lat i tym, które wcześniej już urodziły chore dzieci. Jeśli w Twojej rodzinie lub rodzinie Twojego partnera występuje choroba genetyczna, również możesz dostać propozycję wykonania tego badania. Polega ono na pobraniu próbki płynu z pęcherza owodniowego. Płyn poddawany jest odpowiednim badaniom pod kątem określonych chorób genetycznych. Amniocenteza niesie małe ryzyko poronienia, jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, przedyskutuj je ze swoim lekarzem prowadzącym.