23 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 23

Jeśli w tym tygodniu czeka Cię badanie USG bądź przygotowana na to, iż prawdopodobnie ciężko Wam będzie dostrzec zarysy ciała dziecka. Mały szkrab urósł już tak bardzo, że może nie mieścić się w pełnym kadrze monitora.

Dziecko

Twój maluszek to szczuplutka miniaturka noworodka. W tym tygodniu rozwija się skóra dziecka – tworzy się w niej pigment, dzięki któremu delikatna skórka powoli zaczyna nabierać właściwego koloru. Mały szkrab jest niezłym śpiochem – obecnie na sen przeznacza około 20 godzin na dobę. W czasie czuwania staje się bardziej ruchliwy. Jeśli maleństwo jest zdenerwowane czy przestraszone, jego ruchy są szybkie i energiczne. Delikatne napinanie jakiejś części ciała oznacza, że szkrab jest spokojny.
Jeśli Twój maluszek przyszedłby teraz na świat, miałby szansę na przeżycie. Oczywiście najlepiej, aby posiedział sobie jeszcze w Twoim wygodnym i bezpiecznym brzuchu. Jego waga w tym tygodniu to ok. 450 gram a wzrost ok. 21 cm.

Ty

Przeżywasz teraz bardzo radosne chwile. Wyglądasz kwitnąco i zapewne tak się czujesz. Regularne kopnięcia Twojego szkraba wywołują u Ciebie radość. Pewnie próbujesz zgadnąć, czy wystająca z brzucha część ciała maleństwa to jego rączka czy nóżka? Już teraz możesz zacząć bawić się ze swoją kruszynką: głaszcz lub stukaj „kopiącą” część ciała – to zachęci małego wiercipiętę do kolejnej serii kopnięć.

Czy zauważyłaś, że wszystkie Twoje buty stały się trochę ciasne? Czasem tak się zdarza. W ciąży, w wyniku obrzęków, Twoje stopy rzeczywiście mogą stać się trochę większe. Również ulegające pewnemu rozluźnieniu stawy skokowe mogą przyczynić się do efektu „ciasnych butów” – w tym wypadku stopy mogą powiększyć się na stałe.

Z uwagi na przyspieszenie przepływu krwi, skóra przyszłej mamy jest lepiej odżywiona. Dzięki temu Twoje paznokcie szybciej rosną, a włosy są gęstsze i lśniące. Niestety zwiększona ilość substancji odżywczych w Twojej skórze może także wywołać pojawienie się owłosienia w mało pożądanych miejscach: na twarzy, ramionach czy plecach. W tym wypadku większość niechcianych włosków znika w ciągu pół roku po porodzie.

To ważne!

Z uwagi na powiększającą się i uciskającą pęcherz moczowy macicę, być może częściej musisz korzystać z toalety. Pamiętaj, że powstrzymywanie moczu jest szkodliwe. Zwiększa się wtedy ryzyko infekcji pęcherza moczowego. To z kolei może doprowadzić do podrażnienia macicy i wywołania czynności skurczowych. Dlatego korzystaj z toalety tak często, jak dyktuje Ci organizm. W razie jakichkolwiek objawów zapalenia dróg moczowych (gorączka, ból przy oddawaniu moczu), natychmiast skontaktuj się z lekarzem.