13 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 13

Dla Ciebie liczba 13 nie jest pechowa. Wraz z trzynastym tygodniem wchodzisz w drugi trymestr, a to dla kobiet w ciąży czas najprzyjemniejszy. Zresztą…sama zobaczysz!

Dziecko

Twój maluszek jest coraz piękniejszy. Oczy zbliżają się do siebie coraz bardziej a uszy stopniowo przesuwają się na swoje miejsce. Nos i broda są już naprawdę pięknie zarysowane. Główka jest nadal bardzo duża, co jest efektem ciągłego rozwoju mózgu. W tym tygodniu pojawiają się zalążki zębów stałych. Teraz, kiedy zakończyło się kształtowanie wszystkich najważniejszych struktur małego organizmu, poszczególne organy przejmują pracę. Wątroba maleństwa wydziela żółć a trzustka – insulinę. Nerki produkują mocz – dzięki temu maleństwo usuwa zbędne produkty przemiany materii. Jelita (których mięśnie zaczynają się teraz kształtować) cofnęły się już do brzuszka. Rozwijają się struny głosowe Twojego malca. Maluszek nie może jeszcze wydawać dźwięków, ale po porodzie z pewnością usłyszysz jak głośno krzyczy!

Twój szkrab to prawdziwy artysta! Wiele już potrafi. Chętnie wkłada kciuka do ust, przeciąga się, podskakuje, ziewa i fika koziołki. Potrafi połykać wody płodowe rozróżniając ich smak!

Maleństwo ma już ok. 8 cm i waży ponad 12 gram.

Ty

Twoja macica przypomina teraz małą, gładką i ciągle powiększającą się piłkę. Zaczyna uwypuklać powłoki brzuszne.

Stale kontroluj swoją dietę, gdyż od tego momentu będziesz stopniowo przybierała na wadze. Idealnie by było, gdyby Twój przyrost masy ciała wynosił około pół kilograma na tydzień. Pamiętaj, aby w Twoim jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w białko (powinnaś dostarczać organizmowi około 60-80 gram białka dziennie).

Czujesz, że jesteś bardziej życzliwie nastawiona do świata? To efekt ustąpienia dolegliwości pierwszego trymestru. Wykorzystaj ten czas na bliskość z partnerem. Wiesz, że teraz jesteś dla niego szczególnie piękna? Twoje pełne kształty są dla niego z pewnością bardzo ponętne. A i Ty masz chyba teraz większą ochotę na miłosne igraszki?

To ważne!

Czy zastanawiałaś się na tym, czy miejsce i styl Twojej pracy jest dla Ciebie i maleństwa bezpieczny? Jeśli Twoje ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby abyś z pracy rezygnowała. Musisz tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Nie ma dowodów na to, że praca na komputerze zagraża ciąży. Ale ponieważ komputer emituje fale elektromagnetyczne, lepiej dmuchać na zimne. Najlepiej, abyś nie przebywała przed monitorem dłużej niż 4 godziny dziennie.

Bardziej od promieniowania komputera może zaszkodzić Ci długie siedzenie (grozi to zastojem w naczyniach żylnych, obrzękami, bólami pleców i szyi). Dlatego w czasie pracy rób sobie przerwy: od czasu do czasu wstań i zrób sobie mały spacer. Siedząc przed ekranem wykonuj ćwiczenia relaksacyjne i rozciągające.

Jeśli pracujesz fizycznie, poproś o przeniesienie na inne stanowisko. Dźwiganie ciężkich przedmiotów, praca w ciągłej pozycji stojącej lub praca zmianowa nie jest teraz dla Ciebie wskazana!