12 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 12

Możesz odetchnąć z ulgą. Pierwszy trymestr ciąży zakończony – to oznacza, że ryzyko poronienia znacznie spada.

Dziecko

Teraz twarz Twojego szkraba przybiera proporcje dziecięce. Jest ona bardzo wrażliwa na dotyk – dotknięcie czoła maleństwa powoduje odwrócenie całej główki! Palce dłoni i stóp już się wyraźnie rozdzieliły, a z paluszków zaczynają wyrastać paznokcie. Pojawiają się zawiązki cebulek włosowych. Wykształciły się już organy płciowe, choć jeszcze za wcześnie aby można było stwierdzić czy będziesz mieć córeczkę, czy synka.

W tym tygodniu dobiega kształtowanie się płuc, tarczycy i trzustki Twojego maluszka. Jelita, które do tej pory „chowały” się w pępowinie, teraz cofają się i układają w maleńkim brzuszku. Małe serduszko bije bardzo szybko, pompując krew do wszystkich części ciała. Główne części mózgu są już ukształtowane, powstają nowe połączenia nerwowe.

Maluszek potrafi już otwierać buzię i połykać płyn owodniowy. Zaczyna też robić….siusiu – mocz wydalany jest do płynu owodniowego.

Ważna rzecz: zaczyna funkcjonować system odpornościowy maleństwa. Dzięki temu Twoje ewentualne przeziębienie nie będzie już dla niego tak bardzo groźne.

Końcem pierwszego trymestru szkrab ma ponad 6 cm długości i ważny nieco ponad 10 gram.

Ty

W tym tygodniu dno macicy zaczyna wznosić się ponad kość łonową. Twoje krągłości prawdopodobnie zaczynają być coraz bardziej widoczne. Jeśli jednak jeszcze nie możesz pochwalić się zaokrąglonym brzuszkiem, nie martw się. Na pewno przyjdzie na to pora.

Czujesz się coraz lepiej ? Znakomicie! Teraz, kiedy większość dolegliwości związanych z pierwszym trymestrem mija, czujesz, że możesz przenosić góry. Nagły przypływ energii dodaje Ci sił, mogłabyś krzyczeć z radości, że jesteś w ciąży!

Twoje serce może teraz bić trochę szybciej, ale nie przejmuj się tym. Organizm musi się przyzwyczaić do zwiększonej ilości krwi, która w nim krąży.

To ważne!

Najwyższa pora rozpocząć regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla. Są one proste i służą wzmocnieniu mięśni okolicy pochwy i krocza. Regularne ich wykonywanie ułatwi Ci poród. Możesz je wykonywać w każdym miejscu i czasie: stojąc w kolejce, korku, gotując czy zmywając naczynia.

Podstawą ćwiczeń Kegla jest napięcie mięśni w okolicach pochwy i odbytu na około 8-10 sekund. Warto je powtarzać co najmniej 25 razy w ciągu dnia o różnych porach.