22 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 22

Znasz już płeć dziecka? Zapewne wraz z partnerem coraz częściej zastanawiasz się nad wyborem imienia dla Twojej pociechy…To bardzo ważna kwestia, którą należy dokładnie przemyśleć. W końcu podejmujesz istotną decyzję, której efekt będzie towarzyszył Twojemu dziecku do końca życia.

Dziecko

Twoje maleństwo wygląda jak prawdziwy mędrzec. Świetnie potrafi marszczyć (jeszcze śnieżnobiałe) brwi, zupełnie, jakby myślało o jakimś bardzo ważnym problemie. Pod skórką zaczyna zbierać się coraz więcej tłuszczyku (tzw. brązowy tłuszcz), co pomaga maluchowi regulować temperaturę ciała.

Twój szkrab nadal chętnie ćwiczy, wykonując obroty i podskoki. Jego rączki i nóżki mają już właściwe proporcje – maleństwo rozciąga je, zgina, nieświadomie klaszcze w ręce! Na malutkich paluszkach nadal rosną paznokcie. Bardzo prawdopodobne, że tuż po porodzie będą tak długie, ze trzeba je będzie obciąć. Inaczej Twoja pociecha będzie się mogła zadrapać.

Maleństwo waży obecnie około 400 gram i ma ok. 20 cm wzrostu.

Ty

Twoja waga rośnie – możesz się zacząć obficiej pocić. Powiększająca się macica prawdopodobnie zaczyna uciskać pęcherz moczowy, co powoduje że znów częściej chodzisz do łazienki. Aby zapobiec efektom nietrzymania moczu, (które teraz mogą Ci się przytrafiać), zaopatrz się w chłonne wkładki (dostępne w aptekach).

W ostatnich tygodniach wzrosła objętość Twojej krwi – mogło więc dojść do jej rozrzedzenia. Skonsultuj z ginekologiem zażywanie preparatów zawierających żelazo – w ten sposób możesz uniknąć anemii.

Czy zauważyłaś, że masz teraz większe kłopoty ze wzrokiem? Znów wszystkiemu winne są hormony. Zmiany (np. suchość w oku, pogorszona ostrość widzenia) są dokuczliwe, ale na szczęście przejściowe. Jeśli nosisz soczewki, mogą one stać się teraz niewygodne.

To ważne!

Korzystanie z solarium w okresie ciąży nie jest zabronione ale również nie jest wskazane. Teraz Twoja skóra jest bardzo wrażliwa i skłonna do poparzeń i przebarwień a nawet alergii. Wiele przyszłych mam ma problemy skórne w postaci np. brązowych plam na twarzy. Na skutek opalania w solarium zmiany te mogą się pogłębić a nawet pozostać na stałe. Przesuszenie skóry po wpływem opalania sprzyja również powstawaniu rozstępów.

Niebezpieczna jest dla Ciebie gwałtowna zmiana temperatury, która towarzyszy opalaniu w solarium – nagły wzrost ciśnienia może się przyczynić do przedwczesnego odklejenia się łożyska a także innych niebezpiecznych powikłań w ciąży.