28 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 28

Kiedy ostatnio byłaś z partnerem w kinie, teatrze czy restauracji? Może warto wykorzystać czas, kiedy jeszcze jesteście we dwoje i pójść gdzieś razem? Po narodzinach maleństwa może być problem ze znalezieniem wolnej chwili….

Dziecko

Twój maluch rośnie i nadal się rozwija. Na maleńkiej główce bardzo wyraźnie widać już brwi i rzęsy a włoski są coraz dłuższe. Po skórą nadal gromadzi się tłuszcz – po porodzie ochroni Twojego malca przez chłodem i dostarczy mu energii. Do tej pory całe ciałko pokryte było delikatnym meszkiem. Teraz zaczyna on powoli znikać, pozostając tylko na pleckach maleństwa.

Ważne zmiany zachodzą w mózgu, który teraz szybko rośnie i przybiera pofałdowaną formę. Nie powstają już nowe komórki nerwowe, natomiast zachodzą zmiany jakościowe w już istniejących. Teraz rozpoczyna się bardzo ważny etap w rozwoju maleńkich płuc. Tworzą się w nich naczynia krwionośne, potrzebne po porodzie do rozprowadzenia tlenu po całym organizmie. Zaczyna wytwarzać się surfaktant – substancja, która zapobiega zapadaniu się płuc. Zmiany zachodzą również w oskrzelach – systematycznie się rozgałęziają.

Malec waży teraz ok. 1100 gram. Zwinięty w kłębek ma ok. 26 cm długości a w postawie prostej ok. 36 cm.

Ty

To już ostatni etap ciąży. Czujesz się czasem jak słoń w składzie porcelany? Nic dziwnego, brzuch staje się coraz większy, a Twoje ruchy pozbawione są dawnej gracji. No cóż, takie uroki ciąży. Niedługo znów będziesz się cieszyć piękną talią i zmieścisz się w ulubioną spódnicę.

Ciężko Ci oddychać? To normalne. Dno Twojej macicy znajduje się już 3 cm ponad pępkiem i uciska przeponę. Zapewne coraz częściej odczuwasz skurcze Braxtona-Hicxa. Odpoczywaj jak najwięcej, masz do tego prawo!

W czasie ciąży dość częstą dolegliwością są stany zapalne pochwy wywołane przez grzyby. Jeśli odczuwasz swędzenie, ból oraz pojawią się białe upławy, zgłoś się do lekarza. Prawdopodobnie przepisze Ci specjalny krem lub czopki, które powinny pomóc.

Z pewnością pojawiają się teraz u Ciebie chwile zmęczenia, osłabienia a nawet załamania. Porozmawiaj o swoich uczuciach z kimś bliskim.

To ważne!

Wiele przyszłych mam to kobiety czynne zawodowo aż do momentu rozwiązania. Jeśli wykonujesz pracę w pozycji siedzącej, nie jesteś poddawana silnemu stresowi oraz ciąża przebiega prawidłowo, możesz pracować do dnia porodu. Jeśli natomiast przebywanie w miejscu pracy wiąże się z dużym stresem i zmęczeniem, lepiej nie ryzykować. W takiej sytuacji warto rozważyć wcześniejszy urlop macierzyński – możesz go wziąć 2 tygodnie przed spodziewanym terminem porodu.