37 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 37

Jeśli macie starsze dziecko, pomyślcie, kto będzie się nim opiekował podczas Twojego porodu. Porozmawiaj z rodziną czy przyjaciółmi i wspólnie ustalcie plan.

Dziecko

Rozwój Twojego maluszka właściwie już się zakończył, choć dziecko nadal przybiera na wadze. W ciągu ostatnich tygodni gromadzi ono ok. 25 gram tłuszczu dziennie. Tłuszcz pomoże regulować małemu organizmowi temperaturę ciała oraz poziom glukozy we krwi.

W tym tygodniu wykształciły się już komórki, którymi wyściełane są pęcherzyki płucne. W pełni ukształtowane są ich rozgałęzienia, co zapewnia prawidłowy proces oddychania po narodzinach. Na tym etapie ciąży maleńkie płucka mają już odpowiednią ilość surfaktantu, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania.

Waga w tym tygodniu to ok. 3 kg a wzrost ok. 47 cm z wyprostowanymi nóżkami!

Ty

Główka Twojego dziecka przesuwa się w dół i naciska na kości miednicy. Powoduje to rozciągniecie się wiązadeł a to z kolei prowadzi do dolegliwości w okolicach miednicy. Możesz doświadczyć tzw. rwy kulszowej. Zjawisko to objawia się drętwieniem, mrowieniem i osłabieniem mięśni oraz bólem w jednej lub obu nogach. Nic dziwnego, Twój maluszek może mocno teraz uciskać nerwy kulszowe, które odpowiadają za czucie w nogach. Jeśli bardzo dokucza Ci ta przypadłość, powiedz o tym lekarzowi.

Czujesz „ciągnięcie” w dole brzucha, mając wrażenie, że dziecko zaraz wypadnie? Spokojnie, to niemożliwe. Jest ono po prostu położone bardzo nisko – stąd to wrażenie.

Od tej chwili Twój maluszek może przyjść na świat w każdej chwili. Gdy to nie następuje, staraj się nie denerwować, tylko wypoczywaj. Dobrze, jeśli przez całą ciążę byłaś aktywna fizycznie, ale teraz zalecamy nie nadwerężać organizmu wysiłkiem. Twój organizm jest już wystarczająco obciążony, Twoje serce pompuje teraz o 45 proc. więcej krwi niż zwykle!

W szkole rodzenia poznałaś zapewne techniki relaksu i oddychania. Ćwicz te umiejętności.

Jeśli bardzo boisz się porodu, porozmawiaj o tym z lekarzem, partnerem czy przyjaciółką. Czytaj fachową literaturę – im więcej będziesz wiedzieć o tym co Cię czeka, tym będziesz bardziej spokojna.

To ważne!

Pojawienie się nowego domownika, może wywołać u Twojego starszego dziecka negatywne emocje. Ponieważ początkowo Twój starszy szkrab może się czuć trochę odrzucony, trzeba poświęcić mu więcej uwagi. Im starsze dziecko, tym łatwiej można mu wyjaśnić i wcześniej poinformować o tym, jakie zmiany czekają nie tylko jego, ale i cała rodzinę. Zachęć dziecko aby zobaczyło, jak maleńki braciszek lub siostrzyczka poruszają się w Twoim brzuchu. Weź malca na zakupy, niech wybierze jakiś prezent dla małego dzidziusia. Razem z nim przedyskutuj kwestię imienia. Poproś znajomych i rodzinę, aby podczas pierwszej wizyty w Twoim domu (gdy wrócisz ze szpitala) nie poświęcali uwagi tylko noworodkowi. Jeśli przewidują jakiś prezent dla nowego domownika, niech podarują drobiazg również starszemu dziecku.