31 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 31

Trzeci trymestr to dobry czas, aby rozważyć, który lekarz, po powrocie ze szpitala, będzie się opiekował Twoim maluszkiem. Sprawdź okoliczne przychodnie, porozmawiaj z sąsiadkami. Dobrze by było, aby pediatra był sprawdzony a przychodnia (czysta i przyjazna dzieciom) znajdowała się niedaleko miejsca Twojego zamieszkania.

Dziecko

W okresach czuwania Twój maluszek ciekawie przygląda się otaczającemu światu. Jego pięknie oprawione (w rzęsy i brwi) oczy, potrafią rozróżnić jasne i ciemne cienie.

Maluch cały czas połyka wody płodowe. W ten sposób urozmaica swoją dietę (płyn owodniowy dostarcza mu ok. 40 kalorii dziennie) i ćwiczy przewód pokarmowy. Niektórzy naukowcy są zdania, że to również sposób malca na walkę ze stresem. Zaobserwowano bowiem, że w momentach kiedy maluszek jest zaniepokojony, łyka więcej wód. Inne dzieci w takich chwilach wręcz przeciwnie- tracą zainteresowanie otaczającym je płynem.

W przestronnym dotąd „domku” Twojego szkraba robi się trochę ciasno. To może być przyczyną mniejszej aktywności – ruchy stają się bardziej zorganizowane a mniej chaotyczne. Kontroluj je 2 razy dziennie. Pamiętaj, w ciągu godziny powinnaś naliczyć co najmniej 10 ruchów dziecka.

W tym tygodniu maluszek waży ok. 1600 gram i ma ok. 29 cm!

Ty

Twoja macica nadal rośnie. Uciska żołądek – znów mogą powrócić kłopoty ze zgagą. W takiej sytuacji dużo pij, jedz mniejsze posiłki. Być może masz wrażenie, że chodząc kołyszesz się na boki. To bardzo prawdopodobne. Kości Twojej miednicy rozsuwają się, przygotowując przejście dla dziecka. Nie martw się, po porodzie znów będziesz chodziła z dawną gracją.

Twoja twarz może wydawać się teraz zmęczona. Jeśli widać na niej zaczerwienienia lub przebarwienia, użyj korektora i podkładu w kremie. W momencie gdy spojrzysz na ładnie umalowaną twarz w lustrze, od razu poczujesz się lepiej. Jeśli chcesz sobie dodatkowo poprawić nastrój, wybierz się do kosmetyczki na manicure lub pedicure. Ten ostatni jest szczególnie godny polecenia – przecież teraz coraz trudniej sięgnąć Ci do stóp!

Dokucza Ci wyciekająca z piersi siara? Nie krępuj się już teraz nosić wkładki laktacyjne. Lepiej ich używać, niż chodzić z wilgotną bluzką.

To ważne!

Lista niezbędnych rzeczy zrobiona? Świetnie! Pora rozpocząć buszowanie po sklepach z akcesoriami dla niemowląt. Przed Wami wiele ważnych decyzji. Przy zakupie droższego sprzętu (jak np. wózek, fotelik czy łóżeczko) warto poszukać ofert w różnych sklepach, w tym internetowych. Te same rzeczy w różnych punktach sprzedaży mają różne ceny! Po co więc przepłacać? Masz jeszcze sporo czasu na zakup ważnego sprzętu.

Zapewne korci Cię kupowanie słodkich ubranek dla noworodków. Możesz sobie pozwolić na trochę szaleństwa w tej kwestii – nic tak przecież nie poprawi Ci teraz humoru, jak widok małych ubranek. Pamiętaj, nie kupuj ich jednak zbyt wiele. Początkowo dziecko rośnie w błyskawicznym tempie, może się więc zdarzyć że niektórych części zakupionej garderoby nie zdążysz włożyć rosnącemu maluszkowi.