33 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 33

Czy myśleliście już o tym, jak będą wyglądały Wasze pierwsze dni po powrocie ze szpitala do domu? Pamiętaj, że świeżo upieczonemu tatusiowi przysługuje zwolnienie (do 10 dni), jeśli partnerka po porodzie wymaga opieki.

Dziecko

Mózg Twojego maluszka intensywnie się rozwija. Czy wiesz, że malec ma już wykształcone wszystkie pięć zmysłów? Jego małe oczka (w których wykształcił się w pełni odruch zwężania źrenic) widzą to, co dzieje się wewnątrz macicy. Uszy słyszą Twój głos oraz wszystkie odgłosy dobiegające z Twojego organizmu. Twój szkrab czuje już swoje palce, kiedy je chwyta. Rozwinięte kubki smakowe pozwalają na czucie smaku płynu owodniowego. Maluszek ma również w pełni rozwinięty zmysł węchu.

W tym okresie dziecko intensywnie gromadzi zapasy żelaza w swojej wątrobie. W dalszym ciągu trwa budowanie jego systemu odpornościowego – szkrab przejmuje teraz przeciwciała z Twojego organizmu. Przeciwciała te mają za zadanie chronić po porodzie mały organizm przed wieloma infekcjami.

Maluszek czuje i …myśli. Jego temperament, którym będzie się charakteryzował po urodzeniu, już teraz jest w większości ukształtowany.

Obecnie malec waży ok. 2 kg i ma ok. 33 cm wzrostu.

Ty

Zapewne stałaś się teraz drażliwa i nerwowa. Nic dziwnego. Wielkimi krokami zbliża się „TEN” dzień i zwyczajnie boisz się porodu. Dodatkowo jest Ci ciężko i niewygodnie. Marzysz o powrocie do sylwetki sprzed ciąży?- uwierz, że dla wielu ludzi (również dla partnera) nigdy nie wyglądałaś piękniej. Jeśli jednak Ty tak nie czujesz, zafunduj sobie jakąś małą przyjemność. Idź do kosmetyczki. A może odwiedzisz swojego fryzjera? Mała zmiana dobrze Ci zrobi!

Czy martwisz się, że przybrałaś zbyt mało lub zbyt dużo na wadze? Jeśli stosujesz odpowiednią dietę, nie ma się czym przejmować. To, ile przytyłaś w ciąży nie zawsze jest efektem diety czy ćwiczeń. W znacznym stopniu Twoja tusza w tym okresie dominowana jest przez czynniki genetyczne. Liczba kilogramów zyskana w czasie ciąży nie zawsze przesądza o masie urodzeniowej dziecka. Orientacyjnie wygląda to tak: pod koniec dziewiątego miesiąca ciąży dziecko waży ok. 3 kg, płyn owodniowy 1 kg, łożysko 0,6 kg, macica 1 kg, dodatkowa porcja płynów i krwi do 3,5 kg, powiększone piersi do 1 kg, a tkanka tłuszczowa niecałe 3 kg. Jeśli Twój lekarz mówi, że wszystko jest w porządku, nie przejmuj się.

To ważne!

Na tym etapie Twoje dziecko jest już dobrze przygotowane do przyjścia na świat. Niemniej dobrze by było, gdyby posiedziało jeszcze w Twoim brzuchu parę tygodni. Jakby nie było, gdybyś teraz urodziła, byłby to poród przedwczesny. Na tym etapie lekarze na pewno staraliby się do niego nie dopuścić. Jeśli więc odczujesz skurcze podobne do miesiączkowych, zauważysz różową lub brązową wydzielinę z pochwy lub odejdą Ci wody płodowe natychmiast skontaktuj się ze swoim lekarzem. Jeśli jest to niemożliwe, jedź do szpitala.