6 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 6

Gratulacje! Twoja ciąża została potwierdzona! Kiedy już zdecydujesz się przekazać tę wspaniałą wiadomość rodzinie i znajomym, nie zapomnij o naszej grupie dyskusyjnej. Dołącz do naszego forum!

Pora również założyć swój własny, indywidualny suwaczek.

Dziecko

Zaczyna się niezwykle ważny dla Twojego maleństwa okres zarodkowy. Teraz maluch jest szczególnie narażony na oddziaływanie szkodliwych czynników środowiskowych.
W jego życiu następuje przełomowy moment: cewa nerwowa zaczyna się zamykać nad zaczątkami tego, co w niedalekiej przyszłości stanie się rdzeniem kręgowym dziecka.
Gdybyś mogła zobaczyć swoje maleństwo, to porównałabyś je do …kijanki. Szkrab ma bowiem wyraźnie wyodrębniona głowę oraz mały ogonek. Pojawiają się zawiązki nóg i rąk, które z czasem wytworzą niewielki guzki, przyszłe stopy i dłonie. Na głowie pojawiają się niewielkie wybrzuszenia – to miejsca, gdzie wkrótce powstaną oczy i nos. Struktura ucha środkowego zaczyna zagłębiać się do środka. U Twojego maleństwa widać już otwór gębowy. W tym tygodniu powstaje również pierwotna forma nerek. Formują się zawiązki układu pokarmowego: rurka biegnąca od otworu gębowego do ogona (z niej powstanie żołądek i jelita) jest już na swoim miejscu. Zaczynają kształtować się płuca. Rurka sercowa wciąż się intensywnie rozwija, przekształcając się w prymitywne cztery komory. To maleńkie serce pompuje już krew do naczyń krwionośnych!

Skóra Twojego maleństwa to cieniutka półprzeźroczysta warstwa komórek, przez którą przenika woda.

Twój szkrab ma wielkość, odpowiadającą połowie Twojego paznokcia u małego palca. To jakieś 4 mm. (od czubka głowy do pupy). Aż trudno uwierzyć, że taki maluszek jest już tak bardzo rozwinięty!

Ty

Teraz Twoje piersi mogą Ci naprawdę dokuczać! Każdy, nawet najmniejszy Twój ruch powoduje ich bolesność. Nic na to nie możesz poradzić. Pocieszeniem może być tylko fakt, że za niedługi czas ta przykra dolegliwość powinna ustąpić. Poranne mdłości, które prawdopodobnie (ale niekoniecznie!) Cię dopadły, nie zawsze pozawalają trwać w stanie euforii. Na tym etapie ciąży możesz czuć się smutna, zmęczona i zagubiona, a ciążowe „atrakcje” z pewnością nie poprawiają Ci nastroju. Porozmawiaj o tym z partnerem, przyjaciółką lub inną zaufaną osobą. I pamiętaj: kryzys na początku ciąży wcale nie jest zjawiskiem rzadkim. Co możesz dla siebie zrobić? Wypoczywaj, ile się tylko da! W ciągu dnia funduj sobie krótkie drzemki, wieczorami kładź się wcześnie spać. Za niedługo poczujesz przypływ energii!

To ważne!

W czasie ciąży dobrze jest powstrzymać się od długich, gorących kąpieli. Oczywiście nie oznacza to, że w grę wchodzi tylko zimny prysznic! Problem w tym, że wszystko, co znacznie podnosi temperaturę Twojego ciała (sauna, gorąca kąpiel, infekcja wirusowa) może być niebezpieczne dla rozwijającego się maluszka.