Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ
TYDZIEŃ 15
Czy zapisałaś się już do szkoły rodzenia? Jeśli nie, może warto się zastanowić i namówić partnera na wspólne lekcje?
Dziecko
Twój maluszek szybko rośnie i przybiera na wadze. Wydłużają się jego nóżki, nabierając odpowiednich proporcji. Do końca tego tygodnia ukształtuje się ostateczny wzorzec owłosienia główki. Wyrastają pierwsze włoski w postaci delikatnego meszku (w których pojawia się pigment), choć oczywiście może się zdarzyć, że Twój maluch urodzi się całkiem łysy. Cały czas trwa rozwój ust a ruchy twarzy są teraz regularne.
Skóra Twojej kruszynki jest nadal przezroczysta, prześwituje przez nią siatka naczyń krwionośnych. Zanurzony w płynie owodniowym maluszek cały czas intensywnie ćwiczy np. połykanie (dzięki temu wzmacniają się jego mięśnie, potrzebne po narodzinach do jedzenia czy oddychania).
Gdybyś mogła teraz popatrzeć na swojego szkraba, zobaczyłabyś maleńki płód który ma 11 cm i waży ok. 40 gramów!
Ty
Dno Twojej macicy znajduje się teraz (lub wkrótce się znajdzie) w połowie wysokości pomiędzy kością łonową a pępkiem. Jej uniesienie oznacza zwolnienie ucisku na pęcherz moczowy. Możesz odetchnąć – Twoje wizyty w toalecie staną się rzadsze.
Mimo, że możesz tego nie zauważać, w Twoim organizmie zachodzą zmiany. Twoje serce nieco się powiększyło i szybciej bije. Nic dziwnego – musi przecież pompować więcej krwi niż przed ciążą!
Cierpisz na bezsenność? To częsta przypadłość w czasie ciąży. Nic dziwnego – powiększający się brzuszek czy natłok myśli związanych z dzieckiem powoduje, że w nocy nie możesz sobie znaleźć miejsca. Jeśli chcesz temu zaradzić, ćwicz w ciągu dnia. Postaraj się, aby Twoja kolacja była lekka.
Przed snem wietrz pokój i wyrzucaj swoje kłopoty i zmartwienia z myśli. Ważne gdzie śpisz – Twoje łóżko powinno być odpowiednio duże a materac wygodny.
To ważne!
W ciąży warto trzymać się zasady o całkowitym niespożywaniu alkoholu. Wyraźnie odmawiaj, jeśli ktoś przekonuje Cię, że kieliszek wina nie zaszkodzi. Alkohol przenika bowiem do krwi Twojego maluszka w takim samym stężeniu jak do Twojego krwiobiegu. Tobie to nie szkodzi, ale maleństwu tak. Tym bardziej, że wyeliminowanie alkoholu z krwi maleństwa trwa dwukrotnie dłużej niż z Twojej. Częste picie nawet niewielkiej ilości alkoholu grozi zespołem alkoholowym u dziecka. W takim przypadku niemowlęta rodzą się mniejsze, z upośledzeniami fizycznymi i psychicznymi a w przyszłości maja problemy z nauką i koncentracją.