16 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 16

Uwaga wszystkich Waszych znajomych i całej rodziny skupiona jest wyłącznie na Tobie i maleństwu. Czy zastanawiałaś się, co tak na prawdę może czuć w takich chwilach Twój partner? Zachęć go do przeczytania o tym, czego obawiają się przyszli tatusiowie…

Dziecko

W 16 tygodniu proporcje ciała Twojego maluszka powoli się wyrównują. Sprawia on wrażenie małej, szczuplutkiej istotki, ponieważ nie ma jeszcze warstwy tłuszczyku.
Uformowane są już wszystkie części twarzy. Bardzo wyraźnie widać już usta, nos, uszy i oczy (te ostatnie nadal są zamknięte ale wrażliwe już na zmiany oświetlenia). Całe ciałko dziecka pokryte jest delikatnym puszkiem. Niedługo łatwo przyklei się do niego maź płodowa, która zabezpiecza skórę dziecka przed zmacerowaniem – przecież ono cały czas pływa w wodzie!

Twój maluszek zaczyna podnosić główkę i prostować szyję. Potrafi robić już minki dzięki rozwiniętej mimice twarzy. Jeśli w Twoim brzuchu mieszka dziewczynka, właśnie teraz rozpoczyna się w jej jajnikach produkcja milionów jajeczek.

Twój mały akrobata nadal wykazuje dużą aktywność ruchową: kręci głową, zgina nóżki i rączki. Intensywne ćwiczenia powodują, że maleństwo może się… spocić! A to dlatego, że gruczoły potowe na jego skórze są już ukształtowane. Między 16-20 tygodniem ciąży możesz poczuć ruchy maleństwa! Początkowo odczujesz je jako delikatne łaskotanie czy stukanie. Jeśli nic jeszcze nie czujesz, nie martw się. Z pewnością niedługo nadejdzie ta wspaniała chwila, której nie zapomnisz do końca życia!

Twój szkrab ma teraz ok. 12 cm długości i waży ok. 80 gram.

Ty

Jeśli obawiałaś się poronienia, możesz odetchnąć z ulgą: po 16. tygodniu praktycznie się nie zdarza. Ciesz się swoim „odmiennym stanem” i staraj się nie zrażać ciążowymi dolegliwościami (rozstępami czy obrzękami nóg), które być może teraz (lub wcześniej) się pojawiły.

Jeśli zauważyłaś na swojej skórze rozstępy , działaj szybko aby zapobiec powstawaniu kolejnych. Jeśli Twój portfel nie pozwala Ci na zakup specjalistycznych kremów, spróbuj wykorzystać oliwkę dziecięcą. Wcierana w wilgotne (po kąpieli) ciało daje naprawdę dobre rezultaty!

Zauważyłaś na swojej twarzy popękane naczyńka krwionośne? To wpływ estrogenu. Używaj odpowiednich kosmetyków, chroń cerę przed wiatrem i słońcem. Pajączki mogą się również pojawić na nogach – wraz z żylakami i obrzękami są powszechną dolegliwością, nękającą przyszłe mamy. Winę za ich pojawienie się ponoszą zmiany w gospodarce hormonalnej oraz przyrost masy ciała. Co możesz zrobić? – odpoczywaj z nogami ułożonymi powyżej reszty ciała, spaceruj, pływaj, unikaj skarpetek z ciasnymi gumkami. Jeśli masz siedzący tryb pracy, rób sobie przerwy, podczas których spaceruj. Unikaj zakładania nogi na nogę.

To ważne!

Teraz możesz pozwolić sobie na małe szaleństwo: wybierz się na zakupy i spraw sobie kilka ciążowych ubrań. Zaczną Ci one być naprawdę potrzebne! Oferta ubrań dla przyszłych mam jest bardzo obszerna. Wybieraj te, które podkreślają Twój styl i kształt Twojej pięknej figury. Odeszły czasy, kiedy brzuch ukrywało się pod obszernymi ubraniami. Zaokrąglona figurę się podkreśla. W końcu to powód do dumy!