Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ
TYDZIEŃ 23
Jeśli w tym tygodniu czeka Cię badanie USG bądź przygotowana na to, iż prawdopodobnie ciężko Wam będzie dostrzec zarysy ciała dziecka. Mały szkrab urósł już tak bardzo, że może nie mieścić się w pełnym kadrze monitora.
Dziecko
Twój maluszek to szczuplutka miniaturka noworodka. W tym tygodniu rozwija się skóra dziecka – tworzy się w niej pigment, dzięki któremu delikatna skórka powoli zaczyna nabierać właściwego koloru. Mały szkrab jest niezłym śpiochem – obecnie na sen przeznacza około 20 godzin na dobę. W czasie czuwania staje się bardziej ruchliwy. Jeśli maleństwo jest zdenerwowane czy przestraszone, jego ruchy są szybkie i energiczne. Delikatne napinanie jakiejś części ciała oznacza, że szkrab jest spokojny.
Jeśli Twój maluszek przyszedłby teraz na świat, miałby szansę na przeżycie. Oczywiście najlepiej, aby posiedział sobie jeszcze w Twoim wygodnym i bezpiecznym brzuchu. Jego waga w tym tygodniu to ok. 450 gram a wzrost ok. 21 cm.
Ty
Przeżywasz teraz bardzo radosne chwile. Wyglądasz kwitnąco i zapewne tak się czujesz. Regularne kopnięcia Twojego szkraba wywołują u Ciebie radość. Pewnie próbujesz zgadnąć, czy wystająca z brzucha część ciała maleństwa to jego rączka czy nóżka? Już teraz możesz zacząć bawić się ze swoją kruszynką: głaszcz lub stukaj „kopiącą” część ciała – to zachęci małego wiercipiętę do kolejnej serii kopnięć.
Czy zauważyłaś, że wszystkie Twoje buty stały się trochę ciasne? Czasem tak się zdarza. W ciąży, w wyniku obrzęków, Twoje stopy rzeczywiście mogą stać się trochę większe. Również ulegające pewnemu rozluźnieniu stawy skokowe mogą przyczynić się do efektu „ciasnych butów” – w tym wypadku stopy mogą powiększyć się na stałe.
Z uwagi na przyspieszenie przepływu krwi, skóra przyszłej mamy jest lepiej odżywiona. Dzięki temu Twoje paznokcie szybciej rosną, a włosy są gęstsze i lśniące. Niestety zwiększona ilość substancji odżywczych w Twojej skórze może także wywołać pojawienie się owłosienia w mało pożądanych miejscach: na twarzy, ramionach czy plecach. W tym wypadku większość niechcianych włosków znika w ciągu pół roku po porodzie.
To ważne!
Z uwagi na powiększającą się i uciskającą pęcherz moczowy macicę, być może częściej musisz korzystać z toalety. Pamiętaj, że powstrzymywanie moczu jest szkodliwe. Zwiększa się wtedy ryzyko infekcji pęcherza moczowego. To z kolei może doprowadzić do podrażnienia macicy i wywołania czynności skurczowych. Dlatego korzystaj z toalety tak często, jak dyktuje Ci organizm. W razie jakichkolwiek objawów zapalenia dróg moczowych (gorączka, ból przy oddawaniu moczu), natychmiast skontaktuj się z lekarzem.