Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 9 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 9

Czy zastanawiałaś się nad tym, aby spisywać wszystko to, co dzieje się z Tobą podczas ciąży? Taki „ciążowy pamiętnik” z pewnością będzie kiedyś wspaniałym prezentem dla Twojego szkraba...

Dziecko

W tym tygodniu ogonek Twojego maleństwa zanika a ciało zaczyna nabierać kształtów. Korpus malucha ulega wydłużeniu i wyprostowaniu. Głowa (nadal pochylona do przodu w stronę klatki piersiowej) ma bardziej wyraźny kształt i stanowi około połowy długości dziecka. Dzieje się tak dlatego, iż jego mózg w pierwszych tygodniach bardzo intensywnie się rozwija.
Twarz Twojego maleństwa przybiera znajome kształty. Czoło jest jeszcze wysokie, ale można zobaczyć już wyraźny nos i usta. Uszy przemieszczają się na boki głowy a oczy (zamknięte powieką) na jej przód. Gotowe są wszystkie zawiązki zębów, zaczynają się kształtować kubki smakowe. Formujące się paluszki u rąk i nóg połączone są jeszcze cieniutką błoną. Skóra jest nadal bardzo cienka, ale zaczynają się już na niej wykształcać gruczoły potowe. Pojawiają się również delikatne i puszyste włoski.
Po ukończeniu 9 tygodnia, podstawowe elementy wszystkich najważniejszych narządów wewnętrznych znajdują się na swoim miejscu. Maleńkie serduszko jest już w pełni ukształtowane. W tym czasie formuje się odbyt oraz pozostała część układu pokarmowego.
Narządy płciowe Twojego maleństwa widoczne są jedynie w postaci małego nabrzmienia. Lecz już teraz u chłopca wytwarzają się jądra i pęcherzyki nasienne, a u dziewczynki – jajeczka.
To niewiarygodne, ale Twój maluch zaczyna być bardzo wrażliwy na dotyk. Przy delikatnym muśnięciu warg, dziecko wykonuje skręt całym tułowiem! Bezwiednie, ale potrafi przyłożyć swój paluszek do ust.
Weź linijkę do ręki i odmierz 30 mm. Rosnący w Twoim brzuchu szkrab ma mniej więcej taką długość. O wadze też należy wspomnieć: to już jakieś 4 gramy!

Ty

Teraz możesz już mieć poważne problemy z dopinaniem dżinsów. Twoje piersi są cały czas pełne i obrzmiałe. Czy zauważyłaś, że włosy mniej się teraz przetłuszczają a skóra się wygładza? Ciąża to dla Twojej skóry prawdziwa rewolucja! Może się jednak zdarzyć, że będziesz mieć z nią pewne problemy.
Dopada Cię huśtawka nastrojów? Wszystkiemu winne są hormony, które rozpętały istną rewolucję w Twoim organizmie. Gdy organizm przyzwyczai się do nowego ich poziomu, odzyskasz dawny spokój i znów poczujesz się bardzo szczęśliwa. A teraz wypoczywaj i funduj sobie drobne przyjemności. Twoje pozytywne nastawienie jest teraz bardzo ważne – Twój maluch bardzo go potrzebuje!

To ważne!

Możesz powoli rozglądać się za luźniejszymi koszulkami czy specjalnymi, ciążowymi spodniami. Ale na zakup nowej odzieży masz jeszcze troszkę czasu. Na razie zorientuj się, gdzie w Twojej okolicy takie ubrania można kupić.
Tagi: ciąża, dieta w ciąży, hormony w ciąży, kwas foliowy, mdłości w ciąży, pielęgnacja w ciąży, uroda w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ