Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 8 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 8

Z tygodnia na tydzień Twój maluch jest coraz większy i coraz więcej potrafi. Czy to możliwe, że już zaczyna kopać?

Dziecko

Jeśli wybierasz się w tym tygodniu na badanie USG, z pewnością będziesz mogła zaobserwować bijące serduszko swojego maleństwa. Ukształtowany jest już błędnik. Dlatego maluszek potrafi reagować ruchem (niepokoją go gwałtowne zmiany pozycji, uspokaja - miarowy rytm). Za jakiś czas z pewnością mały wiercipięta da Ci poczuć, jak mocno kopie! Już teraz Twój szkrab potrafi zginać kończyny górne w łokciach i nadgarstkach. W jamie ustnej maluszka powstają zawiązki zębów mlecznych. Rozpoczyna się również proces kostnienia. Zaczyna wydłużać się tułów, łatwo go odróżnić od reszty ciała.
Rozwijają się również organy wewnętrzne. Już na tym etapie jelita podejmują pracę, usuwając z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Z punktu widzenia medycznego, w tym tygodniu zarodek otrzymuje miano płodu. Dla Ciebie jest to oczywiście najdroższa fasolka... i słusznie! Twój maluszek kształtem i wielkością przypomina bowiem ziarnko fasoli o wielkości 15-20 mm.

Ty

Jeśli nie powiedziałaś znajomym o swoim „odmiennym stanie”, zapewne jeszcze nikt nie domyśla się, jaki skarb nosisz w sobie. Twój brzuszek jest jeszcze bowiem całkiem płaski, choć......Ty możesz już zauważyć poszerzoną talię. Twoja macica jest coraz większa, obecnie wielkością przypomina małą piłeczkę. W związku z tym możesz odczuwać bóle w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowo–krzyżowej. Jeśli ból Cię niepokoi lub jest silny, skontaktuj się z lekarzem. Już teraz mogą Cię męczyć zaparcia. Pij dużo wody, swój jadłospis wzbogać o pokarmy bogate w błonnik i bakterie kwasu mlekowego. Możesz też wykonywać lekkie ćwiczenia (spacery, czy pływanie). W żadnym wypadku nie stosuj środków przeczyszczających! Jeśli zaparcia bardzo Ci dokuczają, przedyskutuj problem z lekarzem. Przepisze Ci środek bezpieczny dla dziecka.

To ważne!

Jeśli nic złego się nie dzieje, możesz korzystać ze zbliżeń intymnych ze swoim parterem. W okresie ciąży spora część kobiet ma wyjątkową ochotę na seks. Jeśli jednak w tym okresie czujesz się zmęczona i nie w głowie Ci miłosne igraszki, porozmawiaj o tym z partnerem. Gdy skończą się nudności i obrzęk piersi, ochota na miłość fizyczną wróci. Może nawet ze zdwojoną siłą!
Tagi: ciąża, dieta w ciąży, kwas foliowy, mdłości w ciąży, seks w ciąży, usg w ciąży, zaparcia w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ