Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 7 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 7

Nic nie będzie Cię teraz tak interesować, jak rozwój Twojego maleństwa. Chcesz wiedzieć co dzieje się z maleństwem w 7 tygodniu ciąży? Zapraszamy do lektury naszego kalendarza!

Dziecko

W tym tygodniu rozpoczyna się bardzo ważny proces: zaczyna rozwijać się mózg Twojego maluszka. W ciągu tego tygodnia organ ten podzieli się na trzy części: przodomózgowie (odpowiedzialne za rozumowanie, rozwiązywanie problemów, kształtowanie i zachowywanie pamięci), śródmózgowie (odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów elektrycznych do ich punktu przeznaczenia w mózgu) oraz tyłomózgowie (odpowiedzialne za rytm pracy serca, ruchy mięśni oraz oddychanie).
Główka Twojego maleństwa powiększa się. Powstają nozdrza, formują się powieki, a w oczach gromadzi się tęczówka (oczka przypominają dwie czarne kropki ułożone po bokach głowy maluszka). W tym tygodniu Twoje dziecko ma już maleńkie nóżki i rączki z małymi płetwami na końcach – to teraz dłonie i stopy maluszka! Już teraz rozpoznać można gruczoły płciowe maleństwa, ale jest jeszcze za wcześnie aby spytać lekarza o płeć dziecka.
Tworzy się pępowina. To dzięki niej maluszek otrzymuje od mamy tlen i składniki odżywcze.
Twoja pociecha ma od 5-10 mm wzrostu i waży ok. 1 grama!

Ty

Jeszcze za wcześnie na zakup ciążowych ubrań, ale.... już teraz możesz zacząć delikatnie przybierać na wadze, choć znaczna część kobiet w tym okresie raczej traci kilka kilogramów. Jest to efekt wymiotów.
Zapewne często biegasz do łazienki, a sytuacja ta nie pozwala Ci się porządnie wyspać. Nie próbuj jednak ograniczać ilości wypijanych płynów. 1,5 litry wody dziennie to absolutne minimum.

To ważne!

Czy do momentu zajścia w ciążę uprawiałaś jakiś sport? Jeśli jest on bezpieczny dla Ciebie, nie ma powodu, żeby teraz z niego zrezygnować. Na pewno nie zaszkodzi Ci pływanie czy spacery. Świetnie zrobią Ci ćwiczenia, polecane dla kobiet w ciąży. Przeciwwskazane są natomiast sporty walki, siłowe czy wyczynowe. Zrezygnuj z jazdy konnej oraz z jazdy na nartach. Upadki mogą być naprawdę dla Ciebie i Twojego maleństwa niebezpieczne.
Tagi: ciąża, ćwiczenia w ciąży, kwas foliowy, mdłości w ciąży, objawy ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ