Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 38 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 38

Gratulujemy! Oficjalnie Twoja ciąża nosi miano „donoszonej”. Nie oznacza to oczywiście, że zaraz będziesz jechać na porodówkę. Maluszek może jeszcze trochę posiedzieć w Twoim brzuchu.

Dziecko

Twój maluch to już w pełni ukształtowany, prawdziwy bobas. Jest pulchny, ma śliczną, różową skórkę. Prawdopodobnie leży sobie do góry nogami i czeka na poród. Prawdopodobnie maluszek nie urodzi się w wyznaczonym dniu: 85 % noworodków przychodzi na świat 2 tygodnie przed albo 2 tygodnie po wyznaczonej przez lekarza dacie.
Twój szkrab traci teraz meszek oraz maź płodową, która chroniła jego skórkę przed działaniem płynu owodniowego. Ich resztki trafiają do jelit dziecka, gdzie w połączeniu z innymi substancjami przemiany materii tworzą smółkę – pierwszą zielonkawą kupkę, jaką po urodzeniu wydali Twój maluszek. Twój szkrab siedzi sobie w ciasnym „domku” mamy, otoczony wodami płodowymi (ok. 1 litra). Obecnie łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży 0,5-1 kg. Od 34 tygodnia (kiedy osiąga pełną dojrzałość) łożysko przestaje rosnąć i powoli zaczyna się starzec. Nadal za jego pośrednictwem maluszek otrzymuje tlen i substancje odżywcze.
Twoja pociecha waży teraz 3100 gram i ma 49 cm wzrostu.

Ty

Jeszcze częściej biegasz do toalety - ucisk na pęcherz moczowy jest coraz silniejszy. Obserwujesz swoje ciało i zastanawiasz się czy skurcze Braxtona – Hicksa nie zamieniają się w skurcze zwiastujące poród. Cały czas myślisz kiedy nastąpi ten wielki dzień, w którym będziesz mogła zobaczyć swojego maluszka. Spokojnie. Zamiast obsesyjnie czekać na „ten” moment, odpręż się . Wykorzystaj ostatnie chwile, które możesz spędzić tylko z partnerem. Jeśli dobrze się czujesz, idźcie razem na spacer czy do restauracji.
Zamawiając danie wybierz coś, co lubisz najbardziej – po porodzie, gdy zdecydujesz się karmić piersią możesz nie mieć takiej możliwości (z uwagi na dietę, którą będziesz musiała przestrzegać). Jeśli jednak nie możesz wytrzymać i już teraz chciałabyś urodzić, spróbuj poprzytulać się do partnera. Niektórzy zalecają seks, twierdząc że przyspiesza poród. Sperma zawiera bowiem prostaglandyny, ułatwiające dojrzewanie szyjki macicy. Ale czy nie lepiej oddać sprawę w ręce Matki Natury, która sama zadecyduje o tym, kiedy maluszek przyjdzie na świat?

To ważne!

Kobiety nie rodzą się z wiedzą, jak należy opiekować się małym dzieckiem. Jeśli przeraża Cię myśl, że sobie nie poradzisz, to zupełnie niepotrzebnie się zamartwiasz. Z pewnością (czasem metodą prób i błędów) nauczysz się opiekować swoim maleństwem. Wiedzę o macierzyństwie będziesz czerpać z doświadczeń, książek czy czasopism. Z biegiem czasu będziesz się stawać w pełni „wykwalifikowaną” mamą, która świetnie wyczuje i zaspokoi każdą potrzebę swojego dziecka.
Tagi: ciąża, karmienie piersią, nietrzymanie moczu w ciąży, oznaki porodu, poród, skurcze porodowe
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ