Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 36 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 36

Zapewne często myślisz o tym, jak to będzie gdy rozpocznie się „TA” chwila. Zastanawiasz się, czy rozpoznasz sygnały nadchodzącego porodu. Spokojnie. Jeszcze żadna kobieta nie przegapiła przyjścia maluszka na świat. Matka Natura da Ci odpowiednie sygnały w odpowiednim czasie.

Dziecko

Maluszek czerpie z Twojego organizmu wapń, aby wzmocnić kości. Na szczęście kości czaszki nie są jeszcze w pełni zrośnięte. Elastyczna konstrukcja maleńkiej główki maluszka pozwoli mu na zmianę kształtu główki w momencie porodu. Umożliwi to przeciśniecie się dziecka przez kanał rodny, bez szwanku dla jego delikatnego ciała. Po porodzie kości czaszki będą się stopniowo zrastać.
Twój szkrab uwielbia słyszeć Twój głos – ta sytuacja nie zmieni się po porodzie. Mimo, że w jego malutkich uszkach znajduje się płyn owodniowy, potrafi on odbierać dźwięki na drodze pozaakustycznej. Malec świetnie je różnicuje!
W tym tygodniu dziecko waży ok. 2800 gram i ma 37 cm wzrostu (zwinięty w kłębek) i ok. 46 cm w postawie prostej.

Ty

Jeżeli spodziewasz się bliżniąt, możesz urodzić już w tym tygodniu (kobiety oczekujące więcej niż jednego dziecka rodzą zazwyczaj pomiędzy 35-37 tygodniem ciąży).
Jeśli spodziewasz się jednego maluszka, pewnie będziesz musiała jeszcze troszkę zaczekać. Być może zauważyłaś wyraźne opuszczenie brzucha – to sygnał, że dziecko ustawia się w górnym odcinku kanału rodnego. Co za ulga! Dzięki temu być może swobodniej będziesz mogła oddychać, a zgaga ustąpi. Niestety teraz pęcherz może być bardziej uciśnięty – spodziewaj się więc częstszych wizyt w toalecie.
W trzecim trymestrze powinnaś przytyć ok. 5 kg. Zapewne czujesz się trochę ociężała. To naturalne – Twoja macica jest teraz 1000 razy większa niż przed ciążą!
Gdybyś teraz urodziła, Twoje dziecko prawdopodobnie przyszłoby na świat całe i zdrowe. Nie przesadzaj jednak z aktywnością fizyczną – nadmiar prac może wywołać poród. Teraz, pod koniec ciąży, ostatnie dni spędzone w Twoim brzuchu są dla maluszka bardzo ważne.

To ważne!

Jeśli masz jakieś wątpliwości czy obawy dotyczące porodu, spisz je wszystkie na kartce i pokaż lekarzowi przy najbliższej wizycie. Jeśli wcześniej wyjaśnisz wszystkie niepokojące Cię kwestie, będziesz spokojniejsza. Koniecznie dowiedz się, czy prowadzący Twoja ciążę specjalista będzie asystował przy Twoim porodzie. Przedyskutuj z nim możliwość podania znieczulenia zewnątrzoponowego.
Tagi: ciąża, ciąża bliźniacza, oznaki porodu, poród, znieczulenie przy porodzie, znieczulenie zewnątrzoponowe
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ