Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 26 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 26

Jeśli nie masz wielu funduszy przeznaczonych na ubrania ciążowe, wcale nie musisz wydawać masy pieniędzy, aby wyglądać ładnie i elegancko. Do ubrań które już masz, dokup kilka atrakcyjnych dodatków: szal, kolczyki czy korale. Za ich pomocą można stworzyć całkiem nowy wizerunek.

Dziecko

Twój maluszek nie jest już taką chudzinką jak kilka tygodni temu. Wciąż pod jego skórką gromadzi się tkanka tłuszczowa, która sprawia że maluszek jest pulchniejszy. Postępuje rozwój układu nerwowego – wytwarzają się niektóre odruchy bezwarunkowe maleństwa.
W tym tygodniu dzieje się ważna rzecz: w małym nosku zaczynają otwierać się nozdrza. Dzięki temu Twój szkrab ćwiczy oddychanie przy użyciu płuc i mięśni. W Twojej macicy oczywiście nie ma powietrza – malec „oddycha” płynem owodniowym. Zaczynają też dojrzewać płuca. Naturalnie potrzebują jeszcze trochę czasu, aby w pełni się rozwinąć. Gdy to się stanie, po urodzeniu, malec będzie mógł oddychać samodzielnie.
W tym tygodniu dzieje się inna, równie ważna rzecz: maluszek wreszcie otwiera oczy. Czy wiesz, że Twoja kruszynka nie lubi jasnego światła? Gdy je widzi, zasłania oczy rączkami lub odwraca głowę.
Malec nadal intensywnie ssie swoje paluszki. Czasami po porodzie widać, jak ten odruch jest silny – niektóre noworodki przychodzą na świat z maleńkimi pęcherzykami, powstałymi na skutek ssania. Pęcherzyki mogą być obecne na paluszkach, ustach lub rączkach.
Twoja pociecha mierzy ok. 23 cm i waży ok. 900 g.

Ty

Twój brzuch nadal rośnie, w związku z czym bóle pleców mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe. Piersi są pełne a z brodawek może wyciekać żółtawa wydzielina. Nie wpadaj w panikę. To siara – pierwszy pełnowartościowy pokarm, którym nakarmisz po porodzie swojego maluszka. Jeśli nie zauważasz żadnej wydzieliny, nie przejmuj się. Nie ma to żadnego wpływu na powodzenie karmienia piersią w przyszłości. Pokarm, wcześniej czy później, przyjdzie.
W drugim lub trzecim trymestrze możesz zacząć odczuwać kurcze mięśni kończyn dolnych. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj w nocy i może być efektem zmęczenia oraz nacisku rosnącej macicy na określone nerwy. Kup więc i noś rajstopy ściągające, odpoczywaj unosząc nogi ku górze. Czasami pomaga masaż.

To ważne!

Każda kobieta chce mieć piękne, gładkie ciało, bez zbędnego owłosienia. Pamiętaj, nie każda forma depilacji jest teraz wskazana. Bezpieczne jest golenie – najszybszy i najbardziej bezpieczny w czasie ciąży sposób na usuwanie zbędnych włosków. Krem do depilacji jest dozwolony, choć może wywołać reakcję alergiczną (zwłaszcza jeśli stosujesz go pierwszy raz). Dlatego przed jego użyciem zrób próbę uczuleniową. Niezalecana jest depilacja woskiem (nagły, ostry ból powoduje stres, którego przyszła mama powinna unikać) i depilatorem (w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i taka depilacja bardziej boli). Zakazana jest depilacja ultradźwiękowa oraz usuwanie włosków laserem medycznym albo kosmetycznym.
Tagi: ból pleców w ciąży, ciąża, masaż w ciąży, pielęgnacja w ciąży, uroda w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ