26 tydzień ciąży

Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.

WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ

1 TYDZIEŃ CIĄŻY 2 TYDZIEŃ CIĄŻY 3 TYDZIEŃ CIĄŻY 4 TYDZIEŃ CIĄŻY 5 TYDZIEŃ CIĄŻY 6 TYDZIEŃ CIĄŻY 7 TYDZIEŃ CIĄŻY 8 TYDZIEŃ CIĄŻY
9 TYDZIEŃ CIĄŻY 10 TYDZIEŃ CIĄŻY 11 TYDZIEŃ CIĄŻY 12 TYDZIEŃ CIĄŻY 13 TYDZIEŃ CIĄŻY 14 TYDZIEŃ CIĄŻY 15 TYDZIEŃ CIĄŻY 16 TYDZIEŃ CIĄŻY
17 TYDZIEŃ CIĄŻY 18 TYDZIEŃ CIĄŻY 19 TYDZIEŃ CIĄŻY 20 TYDZIEŃ CIĄŻY 21 TYDZIEŃ CIĄŻY 22 TYDZIEŃ CIĄŻY 23 TYDZIEŃ CIĄŻY 24 TYDZIEŃ CIĄŻY
25 TYDZIEŃ CIĄŻY 26 TYDZIEŃ CIĄŻY 27 TYDZIEŃ CIĄŻY 28 TYDZIEŃ CIĄŻY 29 TYDZIEŃ CIĄŻY 30 TYDZIEŃ CIĄŻY 31 TYDZIEŃ CIĄŻY 32 TYDZIEŃ CIĄŻY
33 TYDZIEŃ CIĄŻY 34 TYDZIEŃ CIĄŻY 35 TYDZIEŃ CIĄŻY 36 TYDZIEŃ CIĄŻY 37 TYDZIEŃ CIĄŻY 38 TYDZIEŃ CIĄŻY 39 TYDZIEŃ CIĄŻY 40 TYDZIEŃ CIĄŻY


TYDZIEŃ 26

Jeśli nie masz wielu funduszy przeznaczonych na ubrania ciążowe, wcale nie musisz wydawać masy pieniędzy, aby wyglądać ładnie i elegancko. Do ubrań które już masz, dokup kilka atrakcyjnych dodatków: szal, kolczyki czy korale. Za ich pomocą można stworzyć całkiem nowy wizerunek.

Dziecko

Twój maluszek nie jest już taką chudzinką jak kilka tygodni temu. Wciąż pod jego skórką gromadzi się tkanka tłuszczowa, która sprawia że maluszek jest pulchniejszy. Postępuje rozwój układu nerwowego – wytwarzają się niektóre odruchy bezwarunkowe maleństwa.

W tym tygodniu dzieje się ważna rzecz: w małym nosku zaczynają otwierać się nozdrza. Dzięki temu Twój szkrab ćwiczy oddychanie przy użyciu płuc i mięśni. W Twojej macicy oczywiście nie ma powietrza – malec „oddycha” płynem owodniowym. Zaczynają też dojrzewać płuca. Naturalnie potrzebują jeszcze trochę czasu, aby w pełni się rozwinąć. Gdy to się stanie, po urodzeniu, malec będzie mógł oddychać samodzielnie.

W tym tygodniu dzieje się inna, równie ważna rzecz: maluszek wreszcie otwiera oczy. Czy wiesz, że Twoja kruszynka nie lubi jasnego światła? Gdy je widzi, zasłania oczy rączkami lub odwraca głowę.

Malec nadal intensywnie ssie swoje paluszki. Czasami po porodzie widać, jak ten odruch jest silny – niektóre noworodki przychodzą na świat z maleńkimi pęcherzykami, powstałymi na skutek ssania. Pęcherzyki mogą być obecne na paluszkach, ustach lub rączkach.
Twoja pociecha mierzy ok. 23 cm i waży ok. 900 g.

Ty

Twój brzuch nadal rośnie, w związku z czym bóle pleców mogą stać się coraz bardziej dokuczliwe. Piersi są pełne a z brodawek może wyciekać żółtawa wydzielina. Nie wpadaj w panikę. To siara – pierwszy pełnowartościowy pokarm, którym nakarmisz po porodzie swojego maluszka. Jeśli nie zauważasz żadnej wydzieliny, nie przejmuj się. Nie ma to żadnego wpływu na powodzenie karmienia piersią w przyszłości. Pokarm, wcześniej czy później, przyjdzie.

W drugim lub trzecim trymestrze możesz zacząć odczuwać kurcze mięśni kończyn dolnych. Dolegliwość ta występuje zazwyczaj w nocy i może być efektem zmęczenia oraz nacisku rosnącej macicy na określone nerwy. Kup więc i noś rajstopy ściągające, odpoczywaj unosząc nogi ku górze. Czasami pomaga masaż.

To ważne!

Każda kobieta chce mieć piękne, gładkie ciało, bez zbędnego owłosienia. Pamiętaj, nie każda forma depilacji jest teraz wskazana. Bezpieczne jest golenie – najszybszy i najbardziej bezpieczny w czasie ciąży sposób na usuwanie zbędnych włosków. Krem do depilacji jest dozwolony, choć może wywołać reakcję alergiczną (zwłaszcza jeśli stosujesz go pierwszy raz). Dlatego przed jego użyciem zrób próbę uczuleniową. Niezalecana jest depilacja woskiem (nagły, ostry ból powoduje stres, którego przyszła mama powinna unikać) i depilatorem (w czasie ciąży skóra jest bardziej wrażliwa i taka depilacja bardziej boli). Zakazana jest depilacja ultradźwiękowa oraz usuwanie włosków laserem medycznym albo kosmetycznym.