Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 25 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 25

Z pewnością już nieraz byłaś w sklepie z akcesoriami dziecięcymi i ze wzruszeniem oglądałaś rzeczy, które już niedługo będą Ci potrzebne. Na zakupy jeszcze pewnie za wcześnie, ale może pora zacząć sporządzać listę niezbędnych rzeczy?

Dziecko

Maluszek jest już bardzo dobrze ukształtowany. Nadal ma bardzo wrażliwą skórkę, która dzięki tworzącym się naczyniom krwionośnym (tzw. włośniczki), nabiera różowego odcienia. Maluchowi przybywa ciałka dzięki mięśniom i tłuszczykowi, który cały czas gromadzi. Jego cienką, delikatną skórkę wciąż pokrywa maź płodowa. Kora mózgowa Twojego szkraba rozwija się teraz w kolejne warstwy. Twoje dziecko bada otaczający go świat. Nóżkami i rączkami dotyka ścian macicy. Chwyta pępowinę, rączkę potrafi zwinąć już w piąstkę. Teraz waży ok. 700 gram i ma 23 cm!

Ty

Twoja macica jeszcze nie tak dawno miała rozmiar małej piłki, a teraz wygląda jak... piłka futbolowa. Brzuszek jest pięknie uwypuklony do przodu, a możliwe, że również na boki. Uciska przeponę, co powoduje u Ciebie zadyszkę.
Czy odczuwasz drętwienie ręki? W ciąży to się zdarza, zwłaszcza w nocy. Stan ten spowodowany jest obrzęknięciem kanału nadgarstka, przez który przechodzą nerwy zaopatrujące palce. Obrzęk wywołuje wzrost ciśnienia a to z kolei przyczynia się do uczucia mrowienia a nawet bólu. Jeśli w nocy poczujesz cierpnięcie ręki, unieś ją powyżej brzegu łóżka i poruszaj. Powinno pomóc. W przypadku gdy dolegliwość jest dla Ciebie wyjątkowo nieprzyjemna, omów ten problem ze swoim lekarzem.
Zapewne słyszałaś od swojej babci lub cioci, że kobietom w ciąży nie wolno podnosić rąk do góry ponieważ pępowina okręca się wtedy wokół szyi dziecka? To nieprawda. Ale fakt, lepiej zrezygnuj z podnoszenia wysoko cięższych rzeczy - mięśnie podbrzusza mogą być wówczas mocno przeciążone.

To ważne!

Prawdą jest, że kobiety w ciąży odczuwają tzw. zachcianki pokarmowe. Bywają okresy, że najchętniej jadłyby tylko kiszone ogórki lub czekoladę. Możesz sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa w tej kwestii – po porodzie, gdy zdecydujesz się na karmienie piersią, Twój jadłospis będzie trochę uboższy. Oczywiście ulegaj zachciankom w granicach rozsądku, nie możesz bowiem zapomnieć o zrównoważonej diecie. Pamiętaj, że przez cały okres ciąży powinnaś się regularnie odżywiać. Twoja dieta musi być urozmaicona i lekkostrawna. Pij co najmniej 2 litry płynów dziennie (najlepiej niegazowaną wodę mineralną i świeżo wyciśnięte soki). Zrezygnuj z picia kawy, o alkoholu nie wspominając. Z badań wynika, że stosowanie u przyszłych mam diety eliminującej spożycie pokarmów wywołujących alergie, nie ma wpływu na to, czy dziecko będzie w przyszłości alergikiem czy nie. Nie rezygnuj więc z mleka czy cytrusów w obawie o zdrowie dziecka – produkty te na pewno mu nie zaszkodzą.
Tagi: alkohol w ciąży, ciąża, dieta w ciąży, zdrowie w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ