Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ
TYDZIEŃ 24
Coraz częściej myślisz o porodzie. Jeśli pod sercem nosisz już kolejne maleństwo pamiętaj, że pierwszy poród nie przesądza o tym, jak będzie wyglądał następny. Zazwyczaj przebiega szybciej. Pewnie już teraz starasz się sobie przypomnieć jakie są kolejne etapy porodu…
Dziecko
W tym tygodniu skórka Twojego dziecka nie jest już zupełnie przezroczysta, choć nadal jest cienka i delikatna. W tym okresie intensywnie wykształcają się komórki, odpowiedzialne za świadome myślenie. Maluszek staje się bardziej wrażliwy na dźwięki. Wszystkie części oka już się rozwinęły, choć tęczówka nie ma jeszcze pigmentacji – ta część oka będzie dojrzewać w ciągu najbliższych paru tygodni. Płuca nadal wypełnione są płynem owodniowym, ale powoli przygotowują się do samodzielnego oddychania.
Między 24-28 tygodniem ciąży, dzieci są najbardziej aktywne – mają jeszcze dużo miejsca na swobodne ruchy. Po tym czasie w brzuchu mamy robi się zbyt ciasno na wielkie akrobacje!
Twój mały szkrab jest całkowicie od Ciebie uzależniony. Poprzez łożysko docierają do niego substancje odżywcze, jak również usuwane są produkty przemiany materii.
W tym tygodniu waga to ok. 600 gram a wzrost to ok. 22 cm.
Ty
Przytulny „domek” Twojego maleństwa rośnie, a jego zewnętrzny wygląd się zmienia. Coraz bardziej napięta skóra brzucha może przyczynić się do powstawania rozstępów. Zauważyłaś ciemną niebieską linię, biegnącą od pępka do kości łonowej? Nie ma się czym martwić – zniknie po porodzie. Być może Twój pępek zrobił się całkiem płaski albo wręcz wypukły. Tym też się nie przejmuj – po narodzinach maluszka znów zmieni się w małą dziurkę.
Teraz, kiedy Twój brzuszek jest już okrągły przypatrujesz się mu uważnie i pewnie porównujesz do brzuchów innych mam. I martwisz się, że jest za mały, za duży, za wysoki. Spokojnie. Kobiety różnią się między sobą budową ciała, cechuje je indywidualna siła mięśni brzucha a noszone w ich brzuchach maluszki są różnej wielkości – stąd tak różne typy ciążowych brzuszków. Jeśli Twój lekarz potwierdza, że maleństwo rozwija się prawidłowo, nie ma powodu do zmartwień.
Czy zdarzyło Ci się w ostatnim czasie zbić kilka talerzy? Głowa do góry! Masz prawo być trochę zdekoncentrowana. Przecież myśli dotyczące Twojego maleństwa stale Ci towarzyszą. Niezręczność w okresie ciąży może być również spowodowana rozluźnieniem wiązadeł stawowych i zatrzymaniem wody w organizmie. Może niech przez jakiś czas partner będzie zmywał naczynia?
To ważne!
Wystąpienie lekkiego krwawienia lub plamienia w drugim lub trzecim trymestrze ciąży nie zawsze oznacza zagrożenie dla Ciebie czy dziecka. Może być ono skutkiem stosunku płciowego lub podrażnienia w trakcie badania ginekologicznego. Jednak o każdym takim wypadku bezzwłocznie poinformuj swojego lekarza.
Między 24. a 28. tygodniem ciąży prawdopodobnie dostaniesz skierowanie na test obciążenia glukozą. Badanie to pozwala wykryć tzw. cukrzycę ciężarnych.