Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 20 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 20

Witamy na półmetku ciąży. Prawda, że pierwsza połowa ciąży szybko zleciała? Zapewne druga będzie biec jeszcze szybciej! Już za ok. 20 tygodni weźmiesz na ręce swoje maleństwo...

Dziecko

Gdybyś zobaczyła zdjęcie swojego dziecka w tym tygodniu, to z pewnością zauważyłabyś, że poszczególne części jego maleńkiej buzi są bardzo wyraźne. Dobrze widać oczy (jeszcze zamknięte), uszy (kości ucha wewnętrznego są już w pełni ukształtowane), nosek, usta oraz mały język. Kilka tygodni temu na główce dziecka pojawiły się pierwsze włoski w postaci delikatnego meszku. Teraz czas na kolejny etap: zaczynają rosnąć prawdziwe włosy! Narządy płciowe są już dobrze wykształcone, u dziewczynek pojawiają się brodawki sutkowe i gruczoły mleczne.
Dzięki wytworzonej warstewce tłuszczyku, maleńkie ciałko Twoje pociechy nie jest już takie chudziutkie. Skórkę nadal pokrywają cienkie puszyste włoski (lanugo) oraz maź płodowa.
Twoje maleństwo jest coraz bardziej aktywne i w znacznie większym stopniu kontroluje swoje ruchy – pozwala mu na to nieustannie rozwijający się układ nerwowy i mięśniowy. U Twojego szkraba budzą się zmysły. Maluch reaguje na Twoje zachowania, światło (mimo zaciśniętych powiek maleństwo odróżnia ciemność od światła) i temperaturę otoczenia – porusza się żywo gdy bierzesz zbyt zimny lub zbyt ciepły prysznic. Czy wiesz, że maluszek słyszy już Twój głos? Możesz zacząć czytać mu pierwsze bajki!
Czujesz rytmiczne szturchnięcia w brzuchu? Maluszek ma czkawkę! W ten sposób doskonale ćwiczy przeponę i przygotowuje mięśnie do oddychania. Nie ma się czym przejmować, czkawka nie zrobi mu krzywdy ani teraz, ani wtedy gdy się urodzi. Na półmetku życia płodowego, malec ma ok. 16 cm wzrostu i waży ok. 260 gram.

Ty

W 20 tygodniu ciąży dno Twojej macicy sięga pępka. W najbliższym czasie będzie się podnosiło średnio o 1 centymetr tygodniowo.
Twój brzuszek rośnie, a skóra na nim mocno się napina. Efektem jest suchość, wywołująca swędzenie. Uczucie to może wzrastać wraz z kolejnymi miesiącami. Aby złagodzić tę przykrą dolegliwość przede wszystkim nie drap się – to tylko spotęguje swędzenie skóry brzucha. Smaruj brzuch kremami nawilżającymi lub oliwką dziecięcą. Powinno pomóc.
Powiększający się „domek” Twojego dziecka wywołuje kolejny dyskomfort - musisz zrezygnować z niektórych pozycji do spania. Jeśli do tej pory spałaś na brzuchu, musisz zmienić przyzwyczajenia. Może to potrwać kilka nocy, ale nie masz wyjścia. Tobie i dziecku najlepiej służy teraz pozycja na lewym boku z założeniem jednej nogi na drugą lub poduszką między nimi. Ułatwiony jest wtedy przepływ krwi do Twojego maleństwa, wspomagana jest praca nerek. Pozycja na plecach nie jest polecana w czasie ciąży – macica powoduje ucisk kręgosłupa i żyły głównej (odpowiedzialnej za odpływ krwi z całej dolnej części ciała do serca).

To ważne!

Nawet gdy nie palisz papierosów a przebywasz wśród osób palących w Twojej obecności, szkodzisz maluszkowi. W takiej sytuacji Twoje dziecko otrzymuje niemal tyle samo zanieczyszczeń, jakbyś Ty sama wypalała papierosa. Unikaj zadymionych miejsc. Jeśli ktoś z Twoich znajomych jest palaczem i nie rozumie zagrożenia jakie stwarza, ogranicz na czas ciąży kontakty z nim. Przecież chcesz urodzić zdrowe dziecko?
Tagi: ciąża, palenie w ciąży, pielęgnacja w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ