Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 18 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 18

Jeśli pod sercem nosisz kolejne dziecko, postaraj przygotować się domowników na przyjście nowego członka rodziny. Pojawienie się „konkurencji” może być silnym przeżyciem dla maluszka, którego już wcześniej urodziłaś.

Dziecko

W tym tygodniu wydłużają się nóżki Twojego maleństwa, a jego kości twardnieją. W mózgu rozwija się mapa czuciowa i ruchowa. Teraz, każdy dotyk nie powoduje już u kruszynki serii ruchów całego ciałka. Reaguje tylko dotykane miejsce. Jelito grube zostało wypchnięte na tylną ścianę brzucha. Kształtują się gruczoły trawienne, czego efektem jest smółka – smolista czarna substancja, którą maluszek będzie wydalał po porodzie.
Twój szkrab słyszy! Na razie to tylko melodia składająca się z odgłosów Twojego żołądka, bicia Twojego serca czy szumu przypływającej przez pępowinę krwi. Jest jednak prawdopodobne, że maluch słyszy również głośniejsze dźwięki, pochodzące z zewnątrz.
Teraz malec waży ok. 150 gram. Jego długość wynosi 14 cm gdy jest zwinięty w kłębek, a w prostej postawie może mieć aż 25 cm!

Ty

Prawdopodobnie już odczuwasz ruchy dziecka, co wywołuje w Tobie podekscytowanie i radość. Nic dziwnego - kopanie maluszka to przecież najpiękniejsze chwile w ciąży! Pamiętaj, że maluszek wyczuwa Twoje emocje. Uśmiechaj się więc tak często, jak to tylko możliwe.
Być może męczy Cię uciążliwa w czasie ciąży dolegliwość - uczucie zatkanego nosa, a nawet jego krwawienia. To efekt dużych ilości estrogenu i progesteronu, które powodują obrzęk śluzówki. Postaraj się jednak unikać kropli do nosa. Pomóc może stałe nawilżanie pomieszczeń, w których przebywasz. Podobnie dziąsła, jak błona śluzowa nosa, mogą stać się obrzęknięte i mogą krwawić. Przyczyną jest krew, której objętość znacznie się powiększyła i teraz uciska delikatne naczynia krwionośne.
Dalszy ciąg ciążowych dolegliwości: zgaga. Występuje wtedy, gdy mięśniówka oddzielająca przełyk od żołądka kurczy się, a tym samym pozwala na cofnięcie się pokarmowi i ostrym sokom żołądkowym do przełyku. W drugim i trzecim trymestrze ciąży, dolegliwość ta może się nasilać na skutek ucisku żołądka przez powiększającą się macicę. Jeśli męczy Cię zgaga, wystrzegaj się nadmiernego jedzenia – jadaj małe drobne posiłki zamiast trzech obfitych. Ogranicz spożycie pokarmów gorących, pikantnych i smażonych. Jeśli musisz się pochylić, raczej zginaj kolana a unikaj zginania w pasie.

To ważne!

W czasie ciąży zmienia się charakter wydzieliny pochwowej. Pochwa jest bardzo dobrze ukrwiona, a zachodzące zmiany sprzyjają infekcjom. Bardzo ważną więc sprawą jest dbanie o higienę okolic krocza. Do mycia używaj delikatnych płynów do higieny intymnej, unikaj drażniących mydeł. Noś przewiewną bieliznę, unikaj obcisłych spodni. Gdy dokucza Ci swędzenie, zauważysz jakiekolwiek upławy czy zaczerwienienia, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. Objawy te mogą być zwiastunami rozwijającej się infekcji, której nie można lekceważyć ani samemu leczyć!
Tagi: ciąża, dolegliwości w ciąży, hormony w ciąży, infekcje w ciąży, zgaga w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ