Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ
TYDZIEŃ 17
Bez wątpienia musiałabyś uciec na bezludną wyspę, aby w czasie ciąży nie być narażoną na ciągłe porady znajomych i rodziny. Pewnie już masz po dziurki w nosie wszystkich „doradców”, którzy wiedzą, co dla Ciebie najlepsze. Postaraj się do tego przywyknąć lub dać do zrozumienia, że to lekarz kieruje Twoim postępowaniem.
Dziecko
Twoje maleństwo zaczyna nabierać tłuszczyku. Pierwsza tkanka tłuszczowa, zwana brązową, ma na celu utrzymanie ciepłoty ciała dziecka po urodzeniu. Mózg malca jest już mocno rozwinięty – ma wykształcone bruzdy i zwoje, przykryte korą mózgową. Małe serduszko pracuje bardzo intensywnie: pompując około 30 litrów krwi dziennie, bije dwukrotnie szybciej od Twojego! Jeśli będziesz mieć córeczkę, w tym tygodniu rozwija się u niej macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe. U chłopców natomiast kształtuje się penis i zaczyna formować się prostata.
Czy wiesz, że ulubioną zabawką Twojego szkraba jest teraz pępowina? Na niej maluch intensywnie ćwiczy odruch chwytania.
W tym tygodniu kruszynka ma już ok. 12 cm wzrostu i waży 100 gram.
Ty
Teraz macica zaczyna szybciej się powiększać i podnosić. Twoje piersi znów są o rozmiar „do przodu” a przez delikatną skórkę prześwitują żyłki. Być może odczuwasz już ruchy swojej pociechy. Jeśli nic Cię jeszcze „łaskocze” w brzuchu, nie panikuj. Widocznie poduszka z płynu owodniowego nadal skutecznie amortyzuje wszystkie ruchy Twojego szkraba.
W tym tygodniu możesz zacząć odczuwać twardnienie i napięcie mięśnia macicy. To prawdopodobnie skurcze Braxtona Hicksa, które przygotowują mięsień do porodu. Skurcze są niebolesne i zazwyczaj trwają około 30 sekund. W czasie kiedy występują, spróbuj zmienić pozycję: położyć się, odpocząć lub wstać i pospacerować. Powinno pomóc. Jeśli skurcze występują często (więcej niż 4 na godzinę), towarzyszy im ból pleców, podbrzusza czy jakiekolwiek upławy pochwowe, skontaktuj się bezzwłocznie ze swoim lekarzem.
To ważne!
W tym tygodniu ginekolog zleci Ci wykonanie badania na poziom cukru we krwi. To badanie jest bardzo ważne i nie lekceważ go. Z jego pomocą można bowiem szybko rozpoznać cukrzycę ciążową. Wczesne zdiagnozowanie tej choroby pozwala na podjęcie szybkiego leczenia – a to z kolei gwarantuje dalszy, prawidłowy przebieg ciąży. Jeśli należysz to grupy 2 % kobiet, u których pojawia się cukrzyca ciążowa, będziesz musiała regulować poziom cukru za pomocą diety, czasem lekarstw.