Wybierz swoją kolorystykę

Kalendarz Twojej ciąży - jesteś w 11 tygodniu ciąży

   

WYBIERZ TYDZIEŃ CIĄŻY
TYDZIEŃ 11

Zapewne już powiedziałaś najbliższym o szczęściu, które nosisz pod swoim sercem. Może masz ochotę podzielić się swoimi wrażeniami z innymi użytkownikami naszego serwisu? Zapraszamy na forum - na pewno jest o czym pisać!

Dziecko

Twój maluszek nadal bardzo intensywnie się rozwija. Prostują się jego plecki, główka (nadal bardzo duża w stosunku do reszty ciała) nie opada już na brzuszek. Dzięki temu maleństwo może już nią poruszać! Widoczna staje się szyja i podbródek.
Skóra Twojej pociechy lekko się zaróżowiła, lecz nadal jest cienka (prześwitują przez nią naczynia krwionośne). Coraz wyraźniej widać meszek płodowy. Na paluszkach dziecka pojawiają się zawiązki paznokci a na opuszkach paluszków tworzą się linie papilarne. Malutkie dłonie zwinięte są jeszcze w piąstki. Jeśli w tym tygodniu wybierasz się do lekarza, spotka Cię miła niespodzianka. Serduszko malca jest już na tyle głośne, że będzie go można usłyszeć przy pomocy narzędzia o nazwie Dopler.
Od ostatniego tygodnia Twój szkrab sporo podrósł. Jego długość to obecnie około 5 cm a waga ok. 8 gramów.

Ty

Dobiega końca pierwszy trymestr, pora więc skontrolować swoją wagę. W tym czasie nie powinnaś przybrać więcej niż 1-2 kg. Jeśli przytyłaś więcej – przyjrzyj się swojej diecie. Czy zauważyłaś, że coraz rzadziej zdarzają Ci się wahania nastrojów? Powoli powinny też ustępować nudności a piersi z każdym dniem powinny być mniej bolesne (choć wciąż są pięknie zaokrąglone).
W pierwszym trymestrze mogą męczyć Cię okresowe bóle głowy. Nie sięgaj jednak od razu po środki przeciwbólowe. Zamiast tego, postaraj się rozluźnić i dużo odpoczywać. Zadbaj o spokój i ciszę w Twoim otoczeniu. Często przebywaj na świeżym powietrzu, wietrz pomieszczenia w których przebywasz. Jeśli ból jest uporczywy, skonsultuj się z lekarzem.

To ważne!

Jeśli zamierzasz teraz farbować włosy, radzimy odłożyć tę decyzję do czasu porodu. Wprawdzie składniki nowoczesnych farb są o wiele mniej toksyczne niż dawniej, jednak podczas ciąży wskazana jest większa ostrożność. Szczególnie teraz, w pierwszym trymestrze (kiedy trwa tworzenie wszystkich najważniejszych organów maluszka), należy wykazać się rozwagą i ograniczyć kontakt ze wszystkimi środkami chemicznymi.
Tagi: ból głowy w ciąży, ciąża, dieta w ciąży, kwas foliowy, mdłości w ciąży, uroda w ciąży
Najnowsze filmy
Zobacz, jak wygląda Maluszek przed narodzinami! Dzięki uprzejmości Influmed możesz przyjrzeć się z bliska, tydzień po tygodniu, jak rozwija się Maleństwo.

25 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży

31 tydzień ciąży
konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ