Będziesz mamą? Świetnie! Stworzyliśmy dla Ciebie kalendarz ciąży, z którego dowiesz się jak rozwija się Twój maluszek i jak poradzić sobie z ciążowymi dolegliwościami.
WYBIERZ, W KTÓRYM TYGODNIU JESTEŚ
TYDZIEŃ 10
Masz już kolejne zdjęcie USG Twojego szkraba? Świetnie! Pomyśl o założeniu pierwszego albumu malca.
Dziecko
Twój maluszek wygląda teraz jak miniaturka człowieka. Ma już wykształcone wszystkie narządy, które zaczynają współpracować ze sobą. Do końca tego tygodnia rozwiną się zewnętrzne części uszu. Już niedługo Twój głos stanie się ulubionym dźwiękiem maleństwa!
Palce u maleńkich rączek i stópek nie mają już błon, powoli przybierają właściwe proporcje.
Twój szkrab jest niezłym wiercipiętą! Potrafi nie tylko ruszać kończynami, ale i spontaniczne całym ciałem (tzw. falowanie), w tym klatką piersiową – być może są to pierwsze ćwiczenia oddychania.
Twój pociecha jest już bardzo wrażliwą, małą istotką. Doskonale wychwytuje emocje mamy, zarówno te trudne (smutek, przygnębienie, zdenerwowanie) jak i pozytywne (radość, spokój). O Twoich emocjach informują go hormony, przenikające z Twojego krwiobiegu do krwi maluszka. Dlatego uśmiechaj się, kiedy to tylko możliwe – szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!
Na koniec najważniejsza informacja: w tym tygodniu kończy się czas, kiedy malec był najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Nie oznacza to oczywiście, że musisz przestać o siebie dbać!
To nadal bardzo mała i krucha istotka: końcem 10 tygodnia Twoje szczęście mierzy około 4 cm i waży 5 gramów.
Ty
Zapewne nadal biegasz do łazienki, by oddać mocz lub zwymiotować. Te trudne chwile sprawiają, że wciąż możesz być senna i zmęczona.
Zapewne zaczynasz już przybierać na wadze a Twoje piersi znów się trochę powiększyły. Niepokoją Cię niebieskie linie podskórne na piersiach? Zupełnie niepotrzebnie. To zjawisko całkiem normalne. To siatka żylna, która transportuje krew. Najczęściej ukazuje się ona u szczupłych i delikatnie zbudowanych kobiet. W tym czasie możesz również zauważyć nieznaczne powiększenie tarczycy i rozpulchnienie dziąseł.
To ważne!
Uważa się, że w czasie ciąży kobieta powinna przytyć 12-17 kg. Jeśli w ciąży przytyjesz mniej niż 10 kg, istnieje prawdopodobieństwo, że Twój maluszek będzie miał niską masę urodzeniową. Twoja nadwaga może doprowadzić do nadmiernego wzrostu dziecka, a Ty możesz mieć problemy ze zmęczeniem i żylakami.
Twoje dodatkowe kilogramy potrzebne są dziecku (maluszek musi się przecież czymś odżywiać) jak i Tobie (Twój organizm magazynuje teraz rezerwy potrzebne Ci w okresie karmienia piersią). Ważne jednak, by przyrost wagi przebiegał harmonijnie. Jeśli nachodzą Cię kulinarne zachcianki (śledzie, lody, słodycze), możesz ulegać pokusom, ale w granicach rozsądku. Postaraj się, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana. Pamiętaj o spożywaniu produktów bogatych w wapń. Jeśli nie będziesz go dostarczała swojemu organizmowi, możesz mieć poważne problemy z zębami i kośćmi. Rozwijający się bowiem maluszek, w razie diety ubogiej w wapń, będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu. A to może narazić Cię na odwapnienie. Pij więc mleko i jogurty, jedz sery.
Nawet jeśli twoje badania krwi są bardzo dobre, dbaj aby na Twoim stole znalazły się produkty zawierające dobrze przyswajalne żelazo. Niedługo bowiem objętość krwi krążącej w Twoim organizmie wzrośnie, zacznie się czas ryzyka anemii. Źródłem żelaza są między innymi: mięso, żółtko jaja, ryby.