12 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Dwunasty miesiąc

Po ukończeniu pierwszego roku życia, Twój szkrab kończy okres niemowlęcy. Patrząc na niego, trudno uwierzyć że jeszcze 12 miesięcy temu Twoja pociecha była aż tak nieporadna i bezbronna! Pierwszy rok życia to kamień milowy w jego rozwoju.
Teraz Twój szkrab waży około 11 kilo i mierzy około 75 cm.

Po ukończeniu dwunastego miesiąca życia maluszek zazwyczaj:

-Bardzo sprawnie raczkuje
-Potrafi przed dłuższą chwilę samodzielnie stać
-Chodzi gdy trzymasz go za jedną rączkę
-Rozpoznaje kształty
-Próbuje chwycić przedmiot, mimo iż w obu dłoniach trzyma już dwa inne
-Lubi przedmioty, które są źródłem głośnych dźwięków np. garnki, pokrywki itp.
-Potrafi zbudować wieżę z klocków
-Wskazuje palcem na rzecz, która go interesuje
-Potrafi wykonywać pewne działania w określonej kolejności
-Rozpoznaje swoje zabawki, ubrania oraz odbicie w lustrze

Idę sobie

Maluszkowi coraz bardziej podoba się pozycja „w pionie”. Dlatego nieustannie ćwiczy on umiejętność chodzenia. Szkrab trzyma się mebli lub Twojej ręki i w ten sposób zwiedza mieszkanie. Jego uchwyt robi się z czasem coraz słabszy – oznacza to, że jest coraz bardziej gotowy do chodzenia bez pomocy. Wiele dzieci potrafi w tym wieku zrobić samodzielnie kilka kroków (zwłaszcza te, które są szczupłe i ruchliwe), ale spora część maluchów osiągnie tę umiejętność dopiero za dwa lub trzy miesiące (są maluszki, które zaczynają stawiać pierwsze kroki dopiero w wieku 18 miesięcy). Jeśli Twój szkrab nie garnie się do samodzielnego chodzenia, nie popędzaj go – na wszystko przyjdzie odpowiednia pora. Absolutnie nie kupuj malcowi chodzika – zamiast przyspieszyć, tylko opóźnisz naukę samodzielnego poruszania się na dwóch nóżkach.

Jestem mały wszędobylski

Mimo że maluszek może stawiać już samodzielnie pierwsze kroki, najsprawniej porusza się raczkując. W mgnieniu oka zmienia miejsce, docierając we wszystkie zakamarki mieszkania: za firankę, pod stół czy krzesło. Próbuje wspinać się po schodach ale nie umie z nich zejść. Potrafi narobić niezłego bałaganu! Jeśli w małe rączki wpadnie Twoja torebka, szuflada z bielizną czy kosz na śmieci – możesz być pewna, że cała ich zawartość szybko wyląduje na podłodze.

Pora na pierwsze siniaki

Nauka chodzenia wymaga nie lada poświęceń ze strony Twojego maluszka. Ciągłe upadki i jeszcze wielka nieporadność szkraba obfitują w liczne guzy i siniaki. Na szczęście maluchy szybko o nich zapominają, skupiając się całkowicie na ćwiczeniach.

Z rówieśnikami na dystans

Roczne dziecko bacznie obserwuje inne dzieci, ale nie potrafi jeszcze się z nimi bawić. W tym wieku maluchy wprawdzie próbują już ze sobą rozmawiać, ale bawią się raczej obok siebie niż razem. Dwunastomiesięczny szkrab niechętnie dzieli się swoimi zabawkami, natomiast żąda by wszyscy dzielili się z nim swoimi. Na tym tle często dochodzi do konfliktów.

Nie!

Twój szkrab zna już kilka słów. Zazwyczaj w tym wieku maluszek posługuje się słowem „nie” wyrażając w ten sposób swój sprzeciw. Jeśli coś mu się bardzo nie spodoba, znacząco kręci głową, podkreślając w ten sposób swój negatywny stosunek do rzeczy, osoby czy wydarzenia. W ten sposób maluszek pokazuje swoją niezależność. Pamiętaj jednak, że do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego maluch potrzebuje nie tylko wolności ale również ustalonych zasad i reguł – tylko wtedy czuje się on bezpieczny.

Mam mniejszy apetyt

Roczny maluch może wykazywać mniejsze zainteresowanie jedzeniem. Nic dziwnego – od tej pory szkrab nie będzie już tak intensywnie rósł ani przybierał na wadze. Poza tym dziecko przeżywa okres fascynacji nową umiejętnością – samodzielnym przemieszczaniem się. A w takiej sytuacji szkoda czasu na jedzenie! Roczny maluszek może jeść to, co reszta rodziny, pod warunkiem że nie jest alergikiem a potrawy które przyrządzasz są zdrowe. Na talerzu malucha nie powinno braknąć owoców, warzyw oraz produktów bogatych w wapń. Unikaj potraw smażonych – na schabowego z frytkami jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. Dla Twojego szkraba najlepsze będzie teraz mięso gotowane, duszone lub przyrządzane na parze.

Pora na prawdziwy jogurt. Najlepszy będzie naturalny – możesz do niego dodać owoce. Jeśli organizm maluszka nie wykaże reakcji alergicznej, możesz podać malcowi również kefir oraz twarożek. Nowością w tym miesiącu są również cytrusy: pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, limonki. Serwuj je jednak z dużą ostrożnością, gdyż większość z nich to silne alergeny.

To ważne!

Ukończenie pierwszego roku życia to dobry moment na rozpoczęcie kąpieli w dużej wannie. Jeśli maluch się jej boi, wykąp się razem z nim. Kup nowe, ciekawe zabawki oraz (koniecznie!) matę antypoślizgową. Pamiętaj aby nie zostawiać maluszka w wannie samego ani na moment!

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.


11 miesiąc dziecka 12 miesiąc dziecka