11 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Jedenasty miesiąc

W tym okresie maluszek czyni ogromne postępy w rozwoju fizycznym – coraz pewniej stawia kroki, przytrzymując się Twojej ręki. Pojawiają się również postępy werbalne – bardziej pod kątem słów rozumianych niż wymawianych.

Po ukończeniu jedenastego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Przez chwilę potrafi stać nie podpierając się
-Trzymając się mebli potrafi kucnąć ale nie jest w stanie samodzielnie się wyprostować
-Bez problemu pije z kubeczka i chce samodzielnie jeść łyżeczką
-Jest w stanie ogniskować wzrok, śledzić ruchome obiekty i analizować obrazy
-Bez problemu jest w stanie wkładać i wyjmować drobne przedmioty z większych
-Potrafi ze zrozumieniem powiedzieć „nie” w ramach okazania swojego sprzeciwu
-Zna imiona domowników
-Zaczyna uczestniczyć w prostych zabiegach wokół siebie (ubieranie, mycie itp.)
-Przesypia około 13 godzina na dobę

Poprowadź mnie mamo

Odkąd Twój maluch nauczył się podciągać do pozycji stojącej, nieustannie ćwiczy tę czynność. Coraz sprawniej wychodzi mu przemieszczanie się wzdłuż mebli. Czasami puszcza na chwilę przedmiot, którego się trzyma, rozkładając ciężar na obie nóżki. Po chwili jednak traci równowagę i ląduje na pupie.

Maluch najbardziej lubi zwiedzać mieszkanie gdy trzymasz go za obydwie rączki (czasami jedenastomiesięczne szkraby potrafią chodzić trzymane tylko za jedna rączkę). Zazwyczaj nie jest w stanie chodzić sam, gdyż nie potrafi utrzymać ciężaru ciała na jednej nodze.

Ćwiczę przysiady

Podczas wędrówek po mieszkaniu, trzymając się jedną rączką mebli, maluch próbuje wykonać niezdarny przysiad. Ugina nóżki by dosięgnąć jakiś interesujący go przedmiot. Gdy mu się to uda, nie jest w stanie samodzielnie się wyprostować. Zazwyczaj siada na pupie i raczkując przemieszcza się w miejsce, gdzie trzymając się może z powrotem przejść do pozycji stojącej.

Mówię

Maluszek to nadal bardzo gadatliwa istotka. Jego słownictwo poszerza się o kolejne wyrazy, zazwyczaj proste, dwusylabowe. Znaczenie większości tych słów rozumiesz tylko Ty, gdyż maluch tworzy w tym okresie swój własny słownik wyrazów.

W tym okresie może się zdarzyć, iż rozmowne dotąd niemowlę nagle staje się dziwnie milczące. Nie martw się tym – prawdopodobnie szkrab jest tak pochłonięty nauką samodzielnego wstawania czy chodzenia tak, że nie ma czasu i ochoty na pogaduszki. Jedenastomiesięczne dziecko nie ma jeszcze podzielnej uwagi – gdy opanuje umiejętność chodzenia, z pewnością znów zacznie być bardziej rozmowny.

Jem już prawie wszystko

W tym wieku maluszek może jeść wszystkie gotowane warzywa. Jeśli chodzi o owoce, w tym miesiącu do diety malca możesz włączyć truskawki. Pamiętaj jednak, by podawać je z niezwykłą ostrożnością, gdyż owoce te są silnym alergenem.

To ważne!

Jeśli maluszek podciąga się do pozycji stojącej i zaczyna robić pierwsze kroki trzymając się mebli lub Twoich rąk, kup mu porządne skarpetki antypoślizgowe. Na zakup prawdziwych butów przyjdzie pora, kiedy maluch naprawdę zacznie chodzić.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.