6 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Szósty miesiąc

Półroczny maluszek to przeważnie pulchny, wesoły bobas. Jeszcze nie raczkuje, ale intensywnie ćwiczy samodzielne przemieszczanie się.

Po ukończeniu szóstego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Podąża wzrokiem za spadającą zabawką
-Z pozycji na plecach, chwycony za rączki podciąga się do siedzenia
-Jest bardzo nieufny w stosunku do obcych
-Siedzi z podparciem
-Wie, że rzeczy znikają i że można je odnaleźć
-Chwyta wszystko co jest w zasięgu jego ręki, łącznie z rzeczami bardzo małymi, np. potrafi chwycić koralik
-Posługuje się obiema rączkami naraz – trzymając przedmiot w jednej rączce, drugą chwyta kolejny

Jestem okrąglutki

Sześciomiesięczne niemowlę przeważnie jest słodkim berbeciem, obrośniętym w fałdki tłuszczyku. Nie ma się czym za bardzo przejmować. Gdy maluch zacznie się ruszać, na pewno zrobi się bardziej smukły. Póki co, pozawalaj mu na jak najwięcej ruchu, kładąc go na dywan lub miękki materacyk. Nie przystawiaj szkraba do piersi, kiedy tylko zapłacze. Przecież krzyk i łzy mogą oznaczać zupełnie co innego: mokrą pieluszkę lub chłód. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, przygotowując mieszankę, skrupulatnie przestrzegaj zaleceń producenta. Niech nie kusi Cię wsypywanie kolejnej miarki mieszanki do butelki – tym sposobem naprawdę możesz zafundować dziecku nadwagę. Dbaj o czystość butelki i smoczka!

Nie ufam obcym

Maluszek coraz bardziej przywiązuje się do zajmujących się nim osób i reaguje radośnie na ich widok. W stosunku do obcych osób, robi się coraz mniej ufny. Na widok obcej twarzy dziecko potrafi się rozpłakać, wyciągając przy tym ręce w Twoim kierunku, prosząc tym samym, abyś wzięła je na ręce.

Mam coraz lepszą pamięć

Mózg dziecka robi się coraz większy. Maluszek szybko przyswaja wiedzę. Potrafi stwierdzić w jakim jesteś humorze, lub jakiej płci jest osoba, która jest przy nim. Świetnie pamięta wydarzenia do dwóch tygodni wstecz.

Mamo, dbaj o moje bezpieczeństwo

Mimo, iż Twój mały smyk jeszcze nie chodzi ani nie raczkuje, to jest na tyle silny, że potrafi się przemieszczać. Cały czas ćwiczy przewracanie się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Czasami w ten sposób potrafi przeturlać się nawet przez pół pokoju. Często półroczne maluszki potrafią świetnie pełzać. Dlatego, jeśli kładziesz maluszka na podłodze uważaj, aby w jego otoczeniu nie znalazły się kanciaste meble lub inne przedmioty, o które dziecko mogłoby się boleśnie uderzyć. Dziecko nie ma jeszcze wyczucia odległości, dlatego może się uderzyć o cokolwiek. Cały czas miej na oku malucha. Jeśli musisz wyjść z pokoju, upewnij się, że leżące na podłodze dziecko jest bezpieczne. Możesz również położyć je na tę chwilę w łóżeczku lub kojcu.

Zabezpiecz dom. Zdejmij zwisające nisko obrusy, schowaj przewody elektryczne. Na rogi niskich mebli nałóż specjalne ochraniacze. Zabezpiecz kontakty oraz upewnij się ze wszelkie środku chemiczne są niedostępne dla szkraba, Maluszek jest bardzo silny. Chwytany za rączki, próbuje (przyciągając brodę do klatki piersiowej) podnieść się do siadu i często mu się to udaje. Dlatego bezwzględnie sadzając maluszka w foteliku lub spacerówce (pora na zmianę wózka!), przypinaj go pasami bezpieczeństwa. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy maluszek zechce się podnieść.

Od piersi do talerza

Jeśli karmisz mieszanką, możesz wprowadzać kolejne produkty do diety maluszka. Pamiętaj, że jedzenie z łyżeczki to dla dziecka niełatwa umiejętność, której musi się dopiero nauczyć. Początkowo większa część posiłku będzie lądować na śliniaczku. Jeśli karmisz piersią, na rozszerzanie diety przyjdzie pora po ukończeniu szóstego miesiąca. Na razie podawaj maluszkowi mleko naturalne. Nic innego nie jest mu jeszcze potrzebne.

To ważne!

Półroczne niemowlę okazuje przywiązanie do rodziców. Gdy wychodzisz z pokoju, maluch zazwyczaj zaczyna tęsknić. Dlatego gdy jesteś w innym pomieszczeniu mów do niego, by czuł Twoją obecność.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.