7 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Siódmy miesiąc

W siódmym miesiącu życia dziecko podwaja swoją wagę urodzeniową (waży około 8-9 kg). Maluch przytyje w tym miesiącu około 800 g. Siedmiomiesięczny bobas swobodnie przekręca się z brzuszka na plecki i odwrotnie. Próbuje pełzać a czasem nawet raczkować! Teraz chwycenie zabawki która nie znajduje się w zasięgu jego rączek, nie stanowi żadnego problemu.

Po ukończeniu szóstego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Ochoczo podskakuje trzymany pod paszki
-Próbuje pełzać (najpierw do tyłu)
-Reaguje na swoje imię
-Naśladuje zachowania otaczających go osób
-Położony na brzuszku unosi go opierając się na rączkach i kolankach
-Potrafi samodzielnie podciągnąć się do pozycji siedzącej
-Wydaje dźwięki sylabowe, powtarza te same sylaby: „ma-ma”, „ba–ba”, itp.
-Rozpoznaje usłyszane słowa i kojarzy je z poszczególnym przedmiotami
-Chętnie ogląda swoje odbicie w lustrze i wyciąga do niego rączki

Pełzam

Gdy maluszek skończy pół roku potrafi się turlać. Położony na brzuszku kręci się wokół własnej osi. Gdy maluszek skończy siódmy miesiąc, zazwyczaj potrafi już podpełzać do przedmiotu, który znalazł się w kręgu jego zainteresowania. Najczęściej maluch zaczyna się przemieszczać do tyłu, potem zaś do przodu. Lepiej jest mu ćwiczyć tę umiejętność na śliskiej podłodze niż puchatym dywanie. Jednak jeśli zwiniesz dywan, ubierz dziecko w cieplejsze ubranko. Ważne by było ono wygodne – wszelkie zatrzaski i zapięcia na brzuszku mogą przeszkadzać maluszkowi a nawet go drażnić. Najwygodniejszy będzie teraz dresik (koniecznie upewnij się, że na kolanach oraz łokciach nie ma grubych szwów). Nie zapomnij o skarpetkach antypoślizgowych!

Uczę się siedzieć

W tym wieku maluszek zazwyczaj potrafi podciągnąć się samodzielnie do pozycji siedzącej. Gdy posadzisz swojego maluszka, potrafi on przez chwile wytrzymać w tej pozycji Ale nie długo – zazwyczaj po paru chwilach zaczyna się kiwać, po czym opada do przodu lub na boki. Gdy się przewróci, nie potrafi jeszcze samodzielnie (nie trzymając się np. poręczy łóżeczka) powrócić do pozycji siedzącej.

Sprężynuję

Jeśli chcesz się przekonać, jak silny jest Twój szkrab, połóż go na pleckach i chwyć mocno za rączki. Szkrab mocno napręży nóżki i opierając się o twarde podłoże wstanie. Jednak pamiętaj, iż maluch nie jest jeszcze gotowy na samodzielne stanie. Chwytany pod paszki maluszek ugina i prostuje nóżki opierając je o podłogę. Sprężynując, maluszek ćwiczy. Takie podskoki to dla niego fantastyczna gimnastyka.

Moje paluszki są bardzo sprawne

Maluszek bierze do rąk wszystko, co tylko zobaczy i co może dosięgnąć. Do chwytania małych przedmiotów nie używa już całej dłoni, a jedynie dwóch palców: kciuka i palca wskazującego. Siedmiomiesięczne niemowlę świetnie potrafi oburącz trzymać kubek, do którego ma nalany soczek czy mleko.

Nowości na talerzu

Jeśli karmiłaś maluszka piersią, w siódmym miesiącu życia możesz rozpocząć rozszerzanie diety. Jeśli puree z ziemniaka, marchewki mu nie szkodzą, możesz rozpocząć podawanie kolejnych warzyw: kalafiora oraz kabaczka, pietruszki, selera i brokułów. W tym miesiącu możesz też włączyć fasolkę szparagową oraz cukinię. Oczywiście wszystkie podane maluszkowi warzywa powinny być wcześniej porządnie umyte, ugotowane oraz zmiksowane. Możesz powoli zacząć wprowadzać do diety maluszka mięso. Najlepsze będzie z kurczaka, indyka lub królika. Pamiętaj jednaj, że za wcześnie jest na gotowanie zup na wywarze – może on uczulić maluszka. Najlepiej do przecieru z warzyw dodać zmiksowane mięso.

Jeśli chodzi o owoce, to oprócz jabłka możesz podać przeciery z jagód albo dzikiej róży. Niektóre maluszki chętnie je jedzą z dodatkiem kleiku ryżowego lub kaszki kukurydzianej.

W siódmym miesiącu życia pora na soki – najlepiej klarowne. Najlepsze będą soki jabłkowe, winogronowe, porzeczkowe i marchewkowe. Mają mnóstwo witamin i działają przeciw zaparciom.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.