2 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Drugi miesiąc

Twój szkrab nie jest już noworodkiem. Od dzisiaj staje się niemowlęciem. Jego twarzyczka całkiem wyładniała: główka nabrała okrągłego kształtu, cera stała się gładka i różowa. Prawda, jakie piękne jest Twoje dziecko?

Po ukończeniu drugiego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Rusza główką na boki
-Położony na brzuchu unosi wysoko głowę
-Świadomie się uśmiecha
-Grucha

Jestem silny

W drugim miesiącu życia maluszek staje się coraz bardziej aktywny. Żywiołowo wymachuje rączkami i nóżkami, próbując zmienić pozycję. Zazwyczaj w tym wieku jeszcze mu się to nie udaje, choć niektóre dwumiesięczne niemowlęta potrafią samodzielnie przewrócić się z boku na plecy. Ruchy rączek nie są jeszcze skoordynowane. Malec nie potrafi jeszcze po nic sięgnąć, lecz czasami udaje mu się przez chwilkę utrzymać mały przedmiot włożony do rączki. Niektóre dwumiesięczne maluszki potrafią wyciągnąć rączki w kierunku zabawki. Szkrab rozpoczyna również wkładać rączki do buzi – w ten sposób poznaje świat. Maluch robi się coraz silniejszy. Położony na brzuchu unosi głowę na około 10 sekund, próbując podpierać się na zgiętych ramionach. W pozycji pionowej coraz lepiej kontroluje ustawienie głowy. Gdy leży na pleckach, zazwyczaj przyjmuje asymetryczną pozycję, obracając główkę w jedną stronę. Zaciśnięte dotąd piąstki „otwierają się” a nóżki powoli prostują.

Widzę, słyszę, mówię…

Dwumiesięczne niemowlę przesypia około 16 godzin na dobę. Gdy nie śpi, chętnie przygląda się otoczeniu. Maluch potrafi już skupiać wzrok na czyjejś twarzy. Coraz częściej zwraca uwagę na kolorowe zabawki. Potrafi też dostrzec przedmioty z większej odległości. Zauważa, że rzeczy i osoby znikają z jego pola widzenia, na co może reagować płaczem. Maluch nie ma jeszcze bowiem poczucia trwania rzeczy.

Dwumiesięczne dziecko rozróżnia dźwięki i głosy – odwraca głowę w ich kierunku. Bywa, że ostre dźwięki go przerażają. Zazwyczaj uspokaja go łagodny głos mamy. Około szóstego tygodnia życia maluch rozpoczyna wydawać dźwięki. Początkowo jest to gardłowe gruchanie, które następnie przechodzi w gaworzenie. Najpierw szkrab wymawia samogłoski np. „ooo….”, „aaaa… a potem łączy samogłoski ze spółgłoskami np. „agu”, „ehe”, „ga” itp.

Dziecko zaczyna się uśmiechać i zazwyczaj jest to reakcja na uśmiech innej osoby lub na coś, co mu się bardzo spodobało. Pod koniec drugiego miesiąca może pojawić się głośny śmiech, a podczas płaczu – łzy.

Znów jestem głodny

W drugim miesiącu życia, dokładnie około 6 tygodnia, następuje tzw. skok rozwojowy. Apetyt maluszka rośnie, dlatego też może się częściej domagać karmienia, nawet co godzinę. Jeśli karmisz naturalnie, przystawiaj szkraba do piersi zawsze, kiedy się tego domaga.
Zdarza się że podczas karmienia maluszek odwraca się od piersi i nie chce ssać. Powodem tego może być zbyt wiele bodźców, które go rozpraszają. Dlatego postaraj się karmić maluszka w miejscu, gdzie nie znajduje się zbyt wiele rzeczy, które mogłyby odwracać jego uwagę.

Uwaga – kolka!

Pomiędzy szóstym a ósmym tygodniem życia, maluszka mogą zacząć męczyć kolki (choć bywa, że występują znacznie wcześniej bo już kolo 3 tygodnia). Kolka niemowlęca to nic innego jak bolesne bóle brzuszka. Objawia się gwałtownymi napadami płaczu, które mogą trwać nawet kilka godzin. Zazwyczaj pojawia się codziennie, najczęściej w godzinach popołudniowych i wieczornych. Maluszek pręży się i krzyczy. Mimo wielu badań, przyczyny kolki nie są do końca znane. Jedni stoją na stanowisku, iż winę ponosi niedojrzały jeszcze układ pokarmowy i nerwowy dziecka. Inni wskazują na powietrze, które niedoświadczony w ssaniu maluch połyka wraz z pokarmem. Jeszcze inni upatrują przyczyny kolki w nieodpowiedniej (obfitującej w produkty powodujące wzdęcia) diecie karmiącej mamy.

To ważne!

W tym okresie warto proponować maluszkowi zabawy, które wzmocnią mięśnie jego karku i plecków. Dlatego układaj dziecko jak najczęściej na brzuszku i pokazuj mu kolorowe zabawki. Jeśli Twój maluszek nie ma ochoty podnosić główki, możesz położyć szkraba na sobie – brzuszek do brzuszka. Malec z pewnością będzie chciał podnieść główkę by na Ciebie spojrzeć. Możesz również stymulować rozwój jego wzroku, umieszczając kolorowy przedmiot w zasięgu wzroku malca i zataczając zabawką kręgi.

Twoje maleństwo jest teraz dobrym obserwatorem i chętnie naśladuje miny oraz dźwięki które wydajesz. To wspaniała okazja do zabawy. Powtarzaj dźwięki przez niego wydawane i pozwól, by maluszek robił to samo. Rozmawiaj ze szkrabem i czytaj mu wierszyki i bajki. Maluszek uwielbia Twoja bliskość. Dlatego jak najczęściej go noś i przytulaj. Zwiedzajcie razem mieszkanie, pokaż mu co się dzieje za oknem.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.