4 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Czwarty miesiąc

W czwartym miesiącu życia maluszek intensywnie rośnie oraz przybiera na wadze – średnio 500-600 gram. Teraz Twój szkrab to bardzo ciekawy świata mały człowiek.

Po ukończeniu czwartego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Wyciąga rączki, próbując w ten sposób chwycić interesujący go przedmiot
-Próbuje przewracać się z pleców na bok
-Śmieje się głośno

Próbuję się obracać

Maluszek nieustannie ćwiczy mięśnie karku i szyi. Położony na brzuszku, wysoko unosi głowę i rozgląda się. W tej pozycji potrafi wytrwać nawet kilka minut. Na kilka sekund potrafi podnieść również klatkę piersiową. Maluszek próbuje się przewracać – początkowo z pleców na bok, co często mu się udaje. Niektóre czteromiesięczne niemowlęta potrafią się już przewrócić z brzuszka na plecki. Położony na pleckach maluszek stara się robić tzw. ”mostek”- odchyla do tyłu głowę i opierając się na niej oraz na stopkach próbuje ponieść pupę. Czasami, w ten sposób, potrafi się przemieścić do tyłu. Ponieważ maluch jest coraz bardziej ruchliwy i ma coraz więcej siły, nie zostawiaj szkraba ani na chwilę samego na łóżku czy przewijaku. Najlepszym miejscem dla maluszka jest teraz podłoga. Dlatego zaopatrz się w miękki koc, matę piankową lub materac.

Prostuję nóżki

Mniej więcej w połowie czwartego miesiąca podtrzymywany po paszkami szkrab, dotykając stopkami twardego podłoża prostuje nóżki. Pod koniec miesiąca trzymany w tej pozycji, próbuje zginać i prostować nogi, co wygląda jakby maluch robił przysiady. Dzieci zazwyczaj uwielbiają tę pozycję. Nie ma przeszkód, aby „stawiać” tak maluszka. Dziecko z pewnością nie nabawi się krzywych nóżek czy problemów z kręgosłupem. To dobre ćwiczenie a dla malucha duża frajda.

Widzę coraz więcej

Maluszek z łatwością podąża wzrokiem za przedmiotami, znajdującymi się około 20 cm od jego twarzy. Najbardziej interesują go zabawki kolorowe i błyszczące – po nie najchętniej wyciąga rączki. Uwagę maluszka przykuwa niemal wszystko. Widzi on przedmioty duże i małe. Potrafi nawet dostrzec malutkie oczko w Twoim pierścionku.

Lubię się bawić

Czteromiesięczne niemowlę wcale nie potrzebuje bardzo wymyślnych zabawek. Bardziej od pluszowego, drogiego misia, może je zainteresować kubek po jogurcie czy pudełko po czekoladkach. Ważne, by rzeczy które mu dajesz do zabawy były bezpieczne.

Nadal najlepszą zabawką dla dziecka są jego własne rączki. Maluszek uważnie im się przypatruje i bierze do buzi. Maluch potrafi złożyć rączki razem a nawet spleść palce na kilka minut. Rączki są dla niego ciekawe również z tego powodu, gdyż za ich pomocą malec potrafi już wiele zrobić. Gdy swędzi go oczko lub nosek, potrafi się podrapać. Za pomocą silnych już paluszków potrafi przytrzymać podaną mu zabawkę, stawiając opór kiedy chcesz mu ją odebrać. Szkrab z przyjemnością dotyka, chwyta i ogląda zawieszone nad łóżeczkiem zabawki. Sięga po nie obiema rączkami, a włożoną do ręki zabawkę prowadzi do ust lub z zadowoleniem potrząsa nią. Podczas kąpieli maluch uderza rączkami w wodę, chlapiąc i mocząc wszystko wokoło.

Maluszek z chęcią trzyma przedmioty, choć nie potrafi jeszcze utrzymać dwóch rzeczy w obu rączkach równocześnie. Wypuszcza zabawkę z ręki, gdy podasz mu kolejną do drugiej rączki. Gdy upuści zabawkę, przestaje się nią interesować.

Lubię towarzystwo rodziców

Czteromiesięczne niemowlę najbardziej lubi towarzystwo osób, które zna. Chętnie siada na kolanach rodziców, gdyż tutaj czuje się bezpieczne i kochane. Szkrab z łatwością odróżnia znany mu głos, znaną twarz. Gdy mówisz do niego, maluszek stara się odpowiadać po swojemu, doskonaląc sposób wyrażania swoich myśli i emocji. Uśmiechem odpowiada na uśmiech. Wydaje dźwięki o różnym natężeniu. Kiedy maluszka wołasz, odwraca głowę w Twoim kierunku.

W stosunku do osób których maluszek nie zna, często wykazuje zaniepokojenie albo nawet strach.

To ważne!

Staraj się spędzać maluszkiem jak najwięcej czasu. Pokazuj mu różne przedmioty i zjawiska. Inicjuj zabawy, które poprawią jego kondycję fizyczną. Wspólne turlanie po dywanie czy chwytanie kolorowych zabawek to wspaniałe zabawy dla dziecka. Wołaj maluszka jego imieniem lub mówiąc „a ku ku” z różnych stron – taka zabawa zmusi maluszka do szukania źródła dźwięku i szukania wzrokiem mamy. Pozwól dziecku dotykać Twoją twarz. Poznawanie buzi ukochanej mamy sprawi maluszkowi dużo radości.

Układaj maluszka w rożnych pozycjach: na pleckach, na brzuszku. Kładź go do kojca, leżaczka, noś na rękach lub nosidełku. Inna niż leżenie na wznak pozycja, pozwoli maluchowi na poznawanie świata.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.