10 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Dziesiąty miesiąc

W dziesiątym miesiącu dziecko coraz wolniej rośnie i coraz mniej przybiera na wadze. W tym miesiącu szkrab przytyje około 200g.

Po ukończeniu dziesiątego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Stoi – trzymając się
-Trzymając się mebli, próbuje stawiać pierwsze kroki
-Mówi pierwsze słowa typu „mama” „tata” , często bez ich rozumienia
-Jest wesoły i radosny w otoczeniu osób które lubi, rezygnuje z kontaktów z -osobami których nie darzy sympatią
-Rozumie kilka prostych poleceń i wykonuje je, np.” weź” „daj”
-Odróżnia pochwałę od nagany
-Okazuje duże przywiązanie do określonej zabawki, smoczka, kocyka czy poduszki
-Przewiduje powtarzające się zdarzenia i uczy się reagowania na nowe sytuacje
-Potrafi znaleźć zabawkę, którą schowałaś na jego oczach

Próbuję chodzić

Dziesięciomiesięczne niemowlę zazwyczaj świetnie raczkuje. Bez problemu zwiedza wszystkie zakamarki mieszkania. Maluch wykorzystuje każdą okazję, aby próbować się podciągnąć do pozycji stojącej. Kiedy mu się to uda, z ciekawością przygląda się otoczeniu. Zazwyczaj dziecko stoi na całych stopach, próbując usztywnić kolana. Pod koniec tego miesiąca zazwyczaj szkrab czuje się w tej pozycji na tyle pewnie, że trzymając się mebli próbuje stawiać pierwsze kroki. Często traci równowagę, ale z biegiem czasu czynność przesuwania się bokiem wzdłuż mebli będzie mu wychodziła coraz lepiej.

Jeśli maluszek ćwiczy już umiejętność wstawania i chodzenia, nie zakładaj mu śpioszków czy pajacyków ze stopkami, gdyż mógłby się w nich zaplątać i przewrócić. Najwygodniejsze będą body i spodenki dresowe. Ważne, aby zakładać maluchowi skarpetki antypoślizgowe, jednak zwróć uwagę, aby nie były zbyt ciasne, gdyż malec nie będzie wtedy dobrze wyczuwał podłoża.

Nie martw się jeśli Twoje dziecko nie próbuje wstawać ani chodzić. Spora część maluszków w tym wieku raczkuje a pierwsze kroki wzdłuż mebli stawia w jedenastym albo nawet w dwunastym miesiącu życia.

Mówię coraz lepiej

Maluszek uwielbia rozmawiać. Często próbuje nawiązać dialog z rodzicami ale bywa, że mówi sam do siebie. Z jego ust padają sylaby. Maluszek świetnie moduluje głos, wydając okrzyki, piski ale i tony bardziej wyciszone. W tym okresie życia często padają pierwsze słowa typu „mama” „tata” „baba”. Maluszek próbuje również mówić w swoim języku. Bardzo szybko rozpoznasz, że wypowiadane przez niego „da” oznacza, że maluch chce żebyś mu coś dała, a słowo „am”, że jest głodny.

Nie mam czasu na jedzenie

W tym wieku maluszka interesuje dosłownie wszystko. Nowa umiejętność jaką jest raczkowanie a następnie wstawanie, to dla niego wielka atrakcja. Siedzenie w krzesełku, gdzie się jest dodatkowo przypiętym to często powód do złości i buntu. Jest przecież wiele atrakcyjniejszych rzeczy do robienia niż jedzenie! Jeśli maluszek nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, nie biegaj za nim z łyżeczką i nie wciskaj mu zupy w biegu. Jak zgłodnieje to zje i to z podwójnym apetytem.

Rozszerzanie diety

Warto zastanowić się, czy nie nadeszła pora na podawanie smykowi obiadku złożonego z dwóch dań: zupy oraz jarzynki z mięsem.

To ważne!

Nie wpadaj w panikę, jeśli zauważyłaś, iż Twój maluszek ma krzywe nóżki. W tym wieku dziecięce nóżki układają się zazwyczaj w literkę „O” i jest to zupełnie normalna sytuacja. Jeśli jednak bardzo niepokoi Cię taki stan rzeczy, skonsultuj się z pediatrą.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.