9 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Dziewiąty miesiąc

Dziewięciomiesięczny bobas jest coraz większy i mądrzejszy. Rozumie więcej niż Ci się wydaje.

Po ukończeniu dziewiątego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Samodzielnie siedzi
-Podejmuje próby wstawania, trzymając się rączkami szczebelków łóżeczka
-Potrafi przekładać strony w książeczkach
-Rozumie średnio od trzydziestu do czterdziestu słów
-Działa celowo a nie przypadkowo

Robię się proporcjonalny

W dziewiątym miesiącu życia maluszek intensywnie rośnie. Jego sylwetka staje się bardziej proporcjonalna: kończyny rosną szybciej niż tułów i główka. Maluszek wydaje się być trochę szczuplejszy z uwagi na fakt, że tkanka tłuszczowa przyrasta wolniej.

Stoję!

Maluch potrafi już siedzieć przez dłuższą chwilę i bawić się w tym czasie zabawką. Z tej pozycji bez problemu przechodzi do pozycji leżącej. Cały czas ćwiczy umiejętność raczkowania. Zdarza się, że podczas „marszu” przystanie aby samodzielnie usiąść lub… wstać! Siedząc lub klęcząc przytrzymuje się poręczy łóżeczka (lub innego mebla) i podciąga się. W ten sposób maluszek odkrywa, iż stanie jest jeszcze bardziej atrakcyjne niż siedzenie. Jeśli jego mięśnie są wystarczająco silne, od teraz będzie intensywnie ćwiczył tę umiejętność. Większość dziewięciomiesięcznych niemowląt potrafi samodzielnie podciągać się do pozycji stojącej, ale nie potrafi przejść z powrotem do siadu. W takiej sytuacji maluch denerwuje się i krzyczy – tym sposobem woła Cię na pomoc. Czasami może się zdarzyć, iż maluszek puszcza mebel, przy pomocy którego stanął. Nie potrafi jednak utrzymać równowagi w tej pozycji.

Wszystko wyrzucam z łóżeczka

Dziewięciomiesięczny maluszek uwielbia chwytać przedmioty. Coraz częściej, zamiast do buzi lądują one na podłodze. Maluch uwielbia wyrzucać je z łóżeczka lub kojca. Obserwuje przy tym spadające rzeczy i szuka ich sprawdzając, gdzie upadły. Maluch cieszy się, gdy uda mu się „pozbyć” wszystkich zabawek. Często domaga się, aby ktoś podniósł zabawki i dał mu je z powrotem. A wtedy cała zabawa rozpoczyna się na nowo.

Myślę logicznie

Maluszek jest coraz mądrzejszy i sprytniejszy. Z radością bawi się prostymi klockami i pudełkami. Potrafi wkładać małe przedmioty do dużych oraz łączyć ze sobą proste elementy. Próbuje domyślić się jak zdobyć zabawkę znajdującą się poza jego zasięgiem. Często dochodzi do słusznego wniosku, że aby ją sięgnąć, wystarczy usunąć przeszkodę lub przyciągnąć koc.

Zazwyczaj malec uwielbia czytać książki. Najlepiej razem z mamą lub tatą. Potrafi już samodzielnie przewracać kartki. Szybko uczy się nowych pojęć. Jeśli mu pokażesz, błyskawicznie nauczy się pokazywać w książeczce gdzie jest kotek, piesek czy krówka. W tym wieku najlepsze dla maluszka są książeczki zrobione z grubej tektury lub ceraty (te drugie można zabrać ze sobą do kąpieli).

Co nowego do jedzenia?

W tym miesiącu możesz zacząć podawać maluszkowi mniej rozdrobnione jedzenie. Maluch nie musi już dostawać zmiksowanych papek. Większość produktów (np. owoce lub warzywa) możesz rozgniatać widelcem. Mięso (w tym miesiącu możesz podać już wieprzowinę) drobniutko siekaj. Podawaj maluchowi ryż oraz białą niepaloną kasze gryczaną. To bardzo ważne, aby maluszek nauczył się żuć – dzięki temu w przyszłości nie będzie miał problemów ze zgryzem.

Nowością w tym miesiącu są śliwki, brzoskwinie, winogrona, mango i banany.

To ważne!

Dziewięciomiesięczny maluszek świetnie uświadamia sobie Twoje uczucia. Dlatego może się zdarzyć, iż czasem będzie celowo próbował zrobić coś, co sprawi Ci przyjemność. Doceń każdy taki gest. Twoja radość i wsparcie będą stanowiły dla maluszka wielką motywację do doskonalenia swoich umiejętności.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.