5 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Piąty miesiąc

W piątym miesiącu życia maluszkowi przybyło około 500 gram. Szkrab robi się większy i sprawniejszy. Dostrzega i rozumie coraz więcej.

Po ukończeniu piątego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Przewraca się z brzuszka na plecki
-Chwyta przedmioty będące w zasięgu jego ręki
-Przez dłuższy czas unosi klatkę piersiową opierając się na przedramionach
-W pozycji pionowej mocno trzyma główkę
-W pełni panuje nad ruchami głowy

Plecki coraz mocniejsze

Pięciomiesięczne niemowlę bez większego wysiłku leży na brzuszku oparte na przedramionach. W tej pozycji coraz częściej udaje mu się utrzymać ciężar ciała na jednej ręce, by drugą sięgnąć po interesujący przedmiot. Maluszek próbuje podnosić klatkę piersiowa nawet pod kątem 90 stopni w stosunku do podłoża, opierając się na dłoniach. Jego mięśnie są już a tyle mocne, że bez trudu przewraca się z brzuszka na plecki. Niektórym maluszkom udaje się przewrócić z plecków na brzuszek, ale spora część niemowląt opanowuję tę czynność dopiero po 6 miesiącu życia.

Stosunkowo silne plecki sprawiają, iż pięciomiesięczny maluch zazwyczaj potrafi siedzieć podparty pod plecki. Jednak nie zostawiaj go w tej pozycji samego – w każdej bowiem chwili szkrab może się przewrócić. Czasami smyk próbuje sam podciągać się do siadu, np. chwytając szczebelki łóżeczka. Dlatego przypinaj malucha w leżaczku specjalnymi pasami, a materacyk w łóżeczku ustaw na niższym poziomie.

Jaki ten świat ciekawy

Maluszek coraz bardziej jest zainteresowany otaczającym go światem. Potrafi chwytać zabawki będące w zasięgu jego ręki i przekładać je z rączki do rączki. Żywo rusza nadgarstkami, dokładnie oglądając przedmioty z wszystkich stron. Zazwyczaj schwytana rzecz ląduje prosto w buzi. W ten sposób maluszek poznaje interesujący go świat.

Jest coraz bardziej aktywny. Więcej się uśmiecha, coraz rzadziej płacze. Dużo mówi, również sam do siebie. Szkrab zaczyna wymawiać pierwsze dźwięki artykułowane: maa, baa, too. Żywo reaguje na swoje odbicie w lustrze. Powoli zaczyna rozumieć już związki przyczynowo-skutkowe. Wie, że jeśli wyda głośny okrzyk, zwróci Twoją uwagę.

Uwielbiam moje nóżki

Maluszek nadal z zainteresowaniem bawi się swoimi rączkami, jednak teraz największe zainteresowanie wywołują u niego własne nóżki a dokładnie stopki. Leżąc na pleckach, unosi je, zgina, dotyka a nawet wkłada do buzi. Aby umożliwić maluszkowi zabawę nogami, staraj się nie ubierać go w krępujące jego ruchy ubranka. Zdejmuj mu skarpetki, aby maluszek mógł jak najczęściej dotykać gołych nóżek.

Czyżby pierwszy ząbek?

Około piątego – szóstego miesiąca, maluszkowi wychodzą pierwsze zęby. Oczywiście są dzieci, którym mleczaki zaczynają wychodzić wcześniej lub dużo później i jest to całkowicie naturalne. Zazwyczaj jako pierwsze wychodzą dolne jedynki. Zwiastunem zbliżającego się ząbkowania jest fakt, że maluch zaczyna się mocno ślinić. Podczas ząbkowania szkrab może mieć temperaturę lub być rozdrażniony – przebijający się przez dziąsło ząbek może wywołać ból. Specjalne żele, maści oraz leki na zbicie temperatury mogą pomóc przetrwać ciężkie chwile.

Co oprócz mleczka?

Jeśli Twój maluszek karmiony jest mieszanką, w piątym miesiącu życia mleko nadal powinno stanowić podstawę jego żywienia. Natomiast możesz rozpocząć wprowadzać pierwsze produkty. Rozszerzanie diety maluszka możesz rozpocząć od podania mu kilku łyżek soku lub owoców. Na początek dobra będzie kaszka kukurydziana dodana do mleka zwłaszcza na noc – wtedy jest szansa, że maluch dłużej pośpi w nocy. Możesz rozpocząć również podawanie warzyw. Oczywiście dokładnie obserwuj maluszka. Jeśli nie wystąpią żadne niepokojące reakcje, możesz stopniowo zwiększać porcje i wprowadzać nowe produkty. Pierwsze posiłki możesz przygotować sama, lub korzystać z dobrodziejstw dań gotowych, czyli tzw. słoiczków.

Jeśli maluch karmiony jest butelką, pozwól mu ją trzymać – to wstęp do nauki samodzielnego jedzenia. Oczywiście w tym czasie nie opuszczaj smyka ani na krok.

To ważne!

Ponieważ pięciomiesięczny szkrab bardzo lubi się bawić, spędzaj z nim jak najwięcej czasu. Wspólne zabawy misiami, przedstawienie kukiełkowe czy oglądanie książeczek to dobre pomysły na wspólne chwile. Stwarzaj maluszkowi okazję do poznawania dźwięków różnych instrumentów. Dużo śpiewaj. Nawet jeśli natura nie obdarzyła Cię talentem wokalnym, nie przejmuj się. Dla Twojego smyka Twój śpiew to najpiękniejsza muzyka.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.