3 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Trzeci miesiąc

Trzymiesięczny bobas w niczym nie przypomina bezradnego noworodka. Zanikają odruchy noworodkowe, a tylne ciemiączko zarasta. Teraz maluszek nie tylko robi się silny ale również niezwykle komunikatywny!

Po ukończeniu trzeciego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Leżąc na brzuszku unosi się na rękach i wytrzymuje w tej pozycji około 1 minuty
-Szuka źródła dźwięku odwracając główkę w jego kierunku
-Potrząsa podaną mu grzechotkę
-W pozycji pionowej, trzyma prosto główkę

Cały czas ćwiczę

W tym okresie maluch zazwyczaj lubi leżeć na brzuszku. Ułożony w takiej pozycji symetrycznie wspiera się na przedramionach, unosząc wysoko głowę (potrafi tak wytrwać nawet minutę!). Tym sposobem jest w stanie patrzeć na wprost. Jeśli maluszek jest wyjątkowo silny, próbuje podnosić również klatkę piersiową. Położony na plecach, intensywnie macha rączkami i nóżkami. Leżąc na wznak, plecki na całej długości przylegają do podłoża. Maluch próbuje obrócić się na bok i czasem mu się to udaje. Trzymany w pozycji pionowej, prosto trzyma głowę a nóżkami próbuje utrzymać swój ciężar.

Ponieważ teraz maluszek wykazuje coraz bardziej celowe, skoordynowane ze wzrokiem ruchy, doskonali umiejętność chwytania przedmiotów. Próbuje sięgnąć po zabawkę, wyciągając w jej kierunku rączki. Pod koniec miesiąca prawdopodobnie będzie w stanie utrzymać przez dłuższą chwile grzechotkę i potrząsać nią (choć prawdopodobnie nadal nie będzie w stanie samodzielnie jej chwycić) .

Wszystko mnie ciekawi

Trzymiesięczne niemowlę uwielbia, gdy układasz je w leżaczku. Wtedy może doskonale obserwować otaczający je świat. Wszystko jest dla niego ciekawe a wręcz fascynujące. Z uwagą przypatruje się Twoim ruchom kiedy chodzisz po pokoju, sprzątasz czy gotujesz. Chętnie przygląda się twarzom oraz kolorowym przedmiotom. Wraz z rozwojem zmysłu wzroku, maluszek zaczyna widzieć przedmioty, których wcześniej nie zauważał oraz zaczyna dostrzegać otoczenie w trójwymiarze.

Maluszek z zainteresowaniem ogląda rzeczy, które znajdują się w jego otoczeniu. Pierwszą, bardzo interesującą zabawką dla szkraba są jego własne rączki. Uważnie im się przygląda, wkłada do buzi piąstki oraz pojedyncze paluszki. Leżąc na pleckach rączki są otwarte a maluszek potrafi je już łączyć w środkowej linii ciała.

Maluszek z zainteresowaniem przygląda się zabawkom, które wydają dźwięki, np. pozytywkom, grzechotkom. Słysząc głos lub muzykę, odwraca głowę, próbując zlokalizować źródło dźwięku.

Mamo, rozumiesz mnie?

Trzymiesięczny szkrab to wielka gaduła. Wydaje mnóstwo dźwięków: „grucha”, wzdycha, piszczy… Niektóre dźwięki za parę miesięcy zamienią się w słowa. Teraz już doskonale znasz mowę ciała swojego dziecka i wiesz, co w danej chwili chce Ci przekazać. Maluch komunikuje się z otoczeniem nie tylko za pomocą słów, ale również min. Potrafi marszczyć czoło gdy mu się coś nie podoba lub otwierać buzię gdy go coś zaciekawi. Gdy jest radosny, wydaje śmiałe okrzyki, śmieje się głośno. Malucha potrafi rozśmieszyć wszystko: Twoje kichnięcie, chrząknięcie czy ruszająca się zabawka. Maluch potrafi jednak okazać duże niezadowolenie. Płaczem chce Ci powiedzieć, że coś go wystraszyło, coś go boli lub po prostu jest mu smutno. Świetnie potrafi komunikować swoje potrzeby, zmieniając ton płaczu czy intonację głosu.

Koniec kłopotów z brzuszkiem

Jeśli kolki, które męczyły Twojego maluszka nie są spowodowane alergią, prawdopodobnie pod koniec trzeciego miesiąca znikną. Nie wprowadzaj do diety maluszka żadnych nowości. Jest jeszcze na to o wiele za wcześnie. Mleko mamy lub mleko modyfikowane całkowicie zaspokajają potrzeby małego organizmu.

To ważne!

Aby wzmacniać mięśnie karku i plecków, kilka razy dziennie kładź maluszka na brzuszku (nigdy nie zostawiaj go samego w tej pozycji). Aby było dziecku wygodnie, nie zakładaj mu ubranek zapinanych przodu, gdyż zapięcia będą malucha gniotły. W tej pozycji niech próbuje sięgać po rozłożone przy nim kolorowe zabawki. Na szczebelkach łóżeczka powieś barwne przedmioty, po które maluszek będzie próbował sięgnąć, leżąc na pleckach.

Postaraj się spędzać ze swoim szkrabem jak najwięcej czasu. Towarzystwo mamy lub taty jest dla niego teraz najciekawsze. Wspólnie czytajcie książki, bawcie się. Przypomnij sobie wyliczanki z dzieciństwa („tu sroczka kaszkę ważyła” czy „idzie kominiarz po drabinie”). Jak najczęściej mów do maluszka. Opisuj wszystko co robisz lub robicie wspólnie. Zadawaj mu pytania zmieniając intonację głosu – zobaczysz z jaką ciekawością będzie ich słuchał. Wspólnie naśladujcie odgłosy różnych zwierząt („hau hau”, „miau miau” „ko ko”). Naukowcy dowodzą, że dziecko do którego często się mówiło, szybciej zaczyna mówić. Postaraj się pokazywać maluszkowi otoczenie poza domem. Idźcie na spacer po starówce, wybierzcie się do parku lub na basen. Postaraj się jednak nie wprowadzać wielu zmian w życiu maluszka. Inna niż zwykle pora kąpieli albo wyjazd na wakacje może wyprowadzić maluszka z równowagi.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.