1 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Pierwszy miesiąc

Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres noworodkowy. W tym czasie maluszek przystosowuje się do życia poza łonem mamy.

Po ukończeniu pierwszego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Potrafi zatrzymać wzrok na Twojej twarzy
-Położony na brzuszku, unosi na chwilę głowę

Tak wyglądam

Spodziewając się pięknego, zaokrąglonego i różowego bobaska, tuż po narodzinach maleństwa, możesz przeżyć rozczarowanie. Wygląd noworodka w znacznym bowiem stopniu odbiega od wyglądu rozkosznych maluszków z reklam. Główka ma dwa ciemiączka, może być lekko spiczasta (podczas porodu toruje ona drogę, którą przeciska się noworodek). Nosek często jest spłaszczony a oczka napuchnięte. Dłonie i stopy mogą mieć zabarwienie niebiesko-szare a skóra zazwyczaj jest czerwona i pomarszczona. Dobra informacja: za parę tygodni Twoje maleństwo zdecydowanie wypięknieje.

Tyle już potrafię

Każde dziecko rodzi się z wieloma odruchami, których nie musi się uczyć. Większość z nich zanika w pierwszych miesiącach życia. Prawidłowe odruchy świadczą o tym, że mózg dziecka właściwie pracuje:

-Odruch Babińskiego:
Jeśli przesuniesz palec wzdłuż zewnętrznej krawędzi małej stópki (od pięty w górę) zauważysz, że wykrzywia się ona do środka a paluszki rozsuwają się szeroko. Gdy naciśniesz stopkę pod palcami, malutkie paluszki automatycznie zaczną się zwijać.

-Odruch chwytny:
Dotykając swoim palcem wewnętrzną powierzchnię maleńkiej dłoni możesz zauważyć, iż maluszek momentalnie, mocno zaciśnie swoją piąstkę. Odruch chwytania jest tak silny, że dziecko często może utrzymać swój ciężar (nie próbuj tego sprawdzać na własną rękę!).

-Odruch Moro:
Głośny dźwięk lub nagła zmiana pozycji powoduje, iż maluszek rozpościera rączki i nóżki, wygina plecki po czym zaciska piąstki i przyciąga je do siebie.

-Pełzanie i chodzenie:
Trzymany pod paszki noworodek, próbuje robić krok do przodu, gdy tylko poczuje pod stopami grunt. Położony na brzuszku i podparty pod stópki, przesuwa się do przodu.

-Odruch Rootinga:
Muskając dziecko po policzku zauważysz, że odwróci głowę, otworzy buzię, gotowe do ssania.

-Odruch ssania:
Jeśli lekko dotkniesz palcem kącika ust noworodka, maluch zacznie go mocno ssać.

Taki jestem

Noworodek dobrze słyszy (każdy noworodek przechodzi badania słuchu), za to słabo widzi. Jego wzrok nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Maluch widzi najlepiej z odległości 20-30 cm i nie rozróżnia kolorów, widząc wszystko czarno – biało. W drugim tygodniu życia rozpoznaje twarz osoby, która się nim najczęściej opiekuje. Reaguje na światło, mrużąc oczy. Przechyla głowę w lewo bądź w prawo, ale nie potrafi ustawić jej symetrycznie. Maluch potrafi rozróżniać już kwaśny i słodki smak – najbardziej oczywiście smakuje mu mleko mamy.

Twój maluszek od pierwszych dni komunikuje się z otoczeniem za pomocą płaczu. Gdy jest głodny, przestraszony lub jest mu smutno – reaguje głośnym płaczem. Powodów do niezadowolenia może być wiele. Problem w tym, aby dociec, o co dziecku chodzi – dlatego obserwuj uważnie maluszka. Z czasem zauważysz, że szkrab inaczej płacze w zależności od tego, o co mu chodzi np. gdy jest mu mokro lub gdy jest zmęczony. Maluszek potrafi również wydawać krótkie, gardłowe dźwięki.

Noworodek przesypia niemal całą dobę. Budzi się praktycznie tylko na jedzenie. Z czasem okresy czuwania wydłużają się (pod koniec pierwszego miesiąca mogą trwać nawet 60 minut). Maluch nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Budzi się o dowolnej porze, domagając się mleka. W czasie snu możesz zaobserwować nieskoordynowane ruchy kończyn i drgania mięśni twarzy, co przypomina uśmiech.W pierwszym miesiącu życia maluszka może również męczyć czkawka, która jest zjawiskiem całkowicie normalnym.

To ważne!

Noworodek bardzo potrzebuje Twojej bliskości. Dlatego jak najczęściej przytulaj maleństwo i mów do niego. Reaguj na jego krzyk tak, aby czuło się bezpieczne. Ponieważ Twój maluszek ma teraz bardzo wyostrzony zmysł dotyku, funduj mu delikatne masaże przy pomocy oliwki. Pamiętaj, aby przed rozebraniem maluszka upewnić się, że w pomieszczeniu jest ciepło.
Zadbaj, aby w pierwszym miesiącu życia przez Wasz dom nie przewalały się tłumy. Zmieniające się przed oczami malucha kolejne twarze cioć czy wujków mogą go rozdrażnić – dostarczanie szkrabowi zbyt dużo wrażeń, nie jest najlepszym pomysłem.
Zadbaj o spokojny sen dziecka. W czasie gdy maluszek nie śpi, kładź go na brzuchu i obserwuj jego wysiłki. Możesz spróbować bawić się z dzieckiem w „a kuku”, chowając i odsłaniając twarz za pieluszką.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.


1 miesiąc dziecka 2 miesiąc dziecka