8 miesiąc dziecka

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1 MIESIĄC DZIECKA 2 MIESIĄC DZIECKA 3 MIESIĄC DZIECKA 4 MIESIĄC DZIECKA 5 MIESIĄC DZIECKA 6 MIESIĄC DZIECKA
7 MIESIĄC DZIECKA 8 MIESIĄC DZIECKA 9 MIESIĄC DZIECKA 10 MIESIĄC DZIECKA 11 MIESIĄC DZIECKA 12 MIESIĄC DZIECKA


Ósmy miesiąc

Maluszek nadal rośnie i przybiera na wadze, choć już nie tak intensywnie jak w pierwszym półroczu życia. W ósmym miesiącu szkrab przybierze około 380 g.

Po ukończeniu ósmego miesiąca maluszek zazwyczaj:

-Siedzi dłuższą chwilę bez podparcia
-Zaczyna raczkować
-Podejmuje próby samodzielnego jedzenia
-Boi się, widząc obcą osobę – najpewniej czuje się w ramionach mamy
-Reaguje na wyraźne zakazy typu „nie wolno!” ale nie zawsze się do nich stosuje
-Potrafi zrobić „pa pa” lub pokazać gdzie ma oczko czy nosek (pod warunkiem że było wcześniej tego uczone)
-Lubi powtarzanie tych samych zabaw
-Potrafi nie tylko chwycić przedmiot ale obracać nim, kołysać, ściskać

Siedzę

W ósmym miesiącu życia maluszek bez problemu jest w stanie podciągnąć się do siadu. Uwielbia to robić i wykorzystuje każdą okazję by zmienić pozycję. Przecież siedzenie jest o wiele ciekawsze! Maluszek robi się coraz silniejszy, dlatego przez dłuższą chwilę potrafi siedzieć sam, bez oparcia. Bardzo często podpiera się rączkami. Zdarza mu się tracić równowagę, ale zdecydowanie coraz rzadziej przewraca się.

Cała na przód!

Ośmiomiesięczne maluszki opanowały już takie metody przemieszczania się jak turlanie, pełzanie czy kręcenie się wokół własnej osi. W tym miesiącu dzieci często podejmują próby raczkowania. Podpierając się na dłoniach i kolankach, zaczynają stawiać pierwsze „kroki”. Raczkowanie może również odbywać się na pupie, jednej nodze itp. Technika nie ma tu większego znaczenia. Ważne, że w końcu można swobodnie zwiedzać całe mieszkanie! Dla bezpieczeństwa maluszka upewnij się, że wszystkie pomieszczenia, które odwiedza mały odkrywca, są dla niego bezpieczne. Pochowaj kable a ostre kanty mebli zabezpiecz zaślepkami. Regularnie sprawdzaj, czy w zasięgu małych rączek nie znajdują się małe przedmioty, którymi maluch mógłby się zakrztusić.

Umiem okazywać złość

Wraz z wiekiem, dziecko coraz żywiej reaguje na zdarzenia, które dzieją się w jego otoczeniu. Maluch potrafi okazać nie tylko radość na widok ulubionego misia ale i ogromną złość w momencie, gdy pluszak znika. Maluch może okazywać swoje zdenerwowanie gdy jest głodny lub zmęczony. Potrafi wtedy krzyczeć, domagając się tym samym zaspokojenia jego potrzeb.

Boję się

Nie ma co ukrywać – ośmiomiesięczne niemowlę najbezpieczniej czuje się w ramionach mamy. Na widok osób obcych wtula się w nią, czasem płacze. Dziecko pragnie mieć Ciebie zawsze w zasięgu wzroku, najlepiej koło siebie. Kiedy znikasz, krzykiem i płaczem domaga się Twojej obecności. Takie reakcję noszą w psychologii dziecięcej nazwę „lęku ósmego miesiąca”. To, jak maluch reaguje na rozstanie z Tobą oraz na widok osób obcych w tym wieku, jest czymś całkowicie normalnym.

Ja sam!

Początki nauki samodzielnego jedzenia są trudne. Większość tego co podajesz maluchowi na talerzu ląduje na śliniaku albo na podłodze. Ale jak głosi stare przysłowie – trening czyni mistrza. Już za niedługo Twój szkrab będzie się sprawnie posługiwał łyżeczką. Póki co, pozwalaj mu na eksperymentowanie rączkami. Dawaj mu do rąk chrupki, gotowane warzywa czy biszkopty a zobaczysz że jedzenie podanych mu smakołyków będzie się odbywało coraz sprawniej. Pamiętaj – kiedy szkrab trzyma w dłoni jedzenie, nawet na moment nie spuszczaj go z oka.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, kup maluchowi kubek – niekapek. Do samodzielnego jedzenia zachęci go również własna, atrakcyjna zastawa stołowa: kolorowy talerz i plastikowa łyżka.

Co nowego w diecie?

Nie każdy maluszek jest chętny na zmiany w jadłospisie. Ale warto próbować urozmaicać dietę dziecka, podając mu nowe przysmaki. Na tym etapie (jeśli maluch nie jest alergikiem) możesz podać maluszkowi buraki i por. Z tych pierwszych możesz przyrządzić wspaniały deser. Wystarczy, że ugotujesz buraka w skórce, następnie obierzesz i zmiksujesz z dodatkiem soku jabłkowego. Jeśli chodzi o owoce, to możesz podać dziecku maliny (również te mrożone), gruszkę oraz morelę.

Pora na żółtko jaja. Jest ono cennym źródłem witamin i żelaza. Na tym etapie wystarczy, jeśli podasz maluchowi pół żółtka co drugi dzień – najlepiej jeśli wymieszasz je z zupą lub przecierem warzywnym. Oczywiście żółtko powinno pochodzić z ugotowanego na twardo jaja kurzego.

To ważne!

Nie przejmuj się, jeśli Twoje dziecko jeszcze nie raczkuje. Spora część dzieci nabywa tę umiejętność dopiero w 9 lub 10 miesiącu. Niektóre zupełnie omijają ten etap – któregoś dnia po prostu wstają i zaczynają chodzić.

Nie porównuj stopnia rozwoju Twojego malucha z innym dziećmi. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie. Opisane powyżej umiejętności u jednego malucha rozwijają się szybciej u innego wolniej i są średnią, czasami odbiegająca od rzeczywistości.