Uśmiech na medal
Pojawienie się u maluszka pierwszego ząbka to dla rodziców powód do dumy i radości. Gdy przetrwamy już problemy związane z ząbkowaniem, a nasz malec będzie mógł się pochwalić pięknymi mleczakami, warto zacząć uczyć go prawidłowego dbania o zęby i higienę jamy ustnej.
Dbając o zęby dziecka już od najmłodszych lat, mamy szanse zapobiec wykształceniu się u niego złych nawyków i zwiększyć jego świadomość dotyczącą higieny jamy ustnej. Rodzicom czasami wydaje się, że nie warto specjalnie troszczyć się o zęby mleczne, bo przecież „i tak wypadną”. Jest to, oczywiście, błędne przekonanie, gdyż badania wykazują, iż zaniedbane mleczaki mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu zębów stałych i spowodować w przyszłości liczne problemy, z próchnicą na czele. Warto o nie dbać również dlatego, że prawidłowo rozwinięte zęby mleczne pomagają w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych, pomagając dziecku odpowiednio gryźć i przeżuwać pokarm. Pamiętajmy, że pierwsze ząbki będą służyć maleństwu przez najbliższych 10 lat, dlatego warto zatroszczyć się o ich zdrowie i estetyczny wygląd.
Najważniejszą bronią w walce z próchnicą i innymi niepożądanymi dolegliwościami jest regularne i dokładne mycie zębów, które do 10 roku życia powinno odbywać się pod kontrolą rodziców. Dbajmy o to, by nasza pociecha codziennie szczotkowała zęby co najmniej dwa razy, najlepiej po śniadaniu i przed pójściem spać. Czasami maluszki niechętnie zabierają się do mycia zębów i musimy je trochę do tego zachęcić. Możemy jednak zamienić mycie zębów w rodzaj rodzinnej zabawy i sprawić, że stanie się ono codziennym wspólnym rytuałem. Zaopatrzmy dziecko w dobrą, dostosowaną do jego potrzeb, szczoteczkę i wymieniajmy ją od razu, gdy zajdzie taka potrzeba. Z powodzeniem można też stosować nić dentystyczną, by wyczyścić miejsca, do których szczoteczka nie dociera. Często rodzice obawiają się stosowania nici, natomiast jeśli tylko boki zębów dziecka stykają się, można bez obaw zacząć jej używać. Powinniśmy stosować również dobrą pastę z fluorem o stężeniu 0.1% F. Jeśli nie wiemy, jaka ilość fluoru będzie optymalna dla naszego dziecka i najlepiej dostosowana do jego wieku, skonsultujmy się z dentystą.
Aby zapewnić naszemu dziecku piękny uśmiech w przyszłości, należy odpowiednio wcześnie odstawić smoczek, a także oduczyć je ssania palca. Odruch ten występuje u bardzo wielu maluchów i najczęściej ustępuje przed ukończeniem 3 roku życia. Jeżeli tak się nie stanie, należy udać się do dentysty, ponieważ problem ten może w przyszłości stać się przyczyną wady zgryzu.
W zachowaniu zdrowych zębów pomoże również zbilansowana dieta. Zwracajmy uwagę przede wszystkim na to, by nie podawać dziecku zbyt dużej ilości słodzonych napojów.