Rozszerzanie diety – 1-4 miesiąc

WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO

1-4 MIESIĄC 5 MIESIĄC 6 MIESIĄC
7 MIESIĄC 8 MIESIĄC 9 MIESIĄC
10 MIESIĄC 11 MIESIĄC 12 MIESIĄC


Przez pierwsze 4 miesiące życia dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią lub mlekiem modyfikowanym początkowym (w sytuacji gdy nie możesz karmić naturalnie).

Karmienie piersią lub mlekiem początkowym to podstawowy sposób żywienia dziecka do 4 miesiąca życia.Karmienie piersią przynosi mnóstwo korzyści zarówno Tobie, jak i maluszkowi. W pierwszym półroczu życia wytwarzany w Twoich gruczołach pokarm, w pełni zaspokaja potrzeby dziecka. Żadna sztuczna mieszanka nie ma tak doskonałego składu jak Twoje mleko. Pokarm naturalny jest idealnie dopasowany do wymagań małego organizmu. W jego skład wchodzą tłuszcze, białka, witaminy a także minerały i hormony. Wraz ze wzrostem dziecka, skład mleka mamy zmienia się tak, aby zawsze dostarczać maleństwu to, co dla niego najlepsze. Natura nieustannie dopasowuje się potrzeb dziecka – proporcje składników zmieniają się w różnych porach dnia, na początku i na końcu karmienia.

W pierwszym tygodniu życia, jeśli maluszek śpi ponad 4 godziny, należy delikatnie go obudzić i nakarmić. Później zalecane jest karmienie na żądanie, czyli przystawianie dziecka do piersi gdy tego potrzebuje a nie według sztywno ustalonych godzin i odstępów czasowych.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, pora na zakup mleka modyfikowanego początkowego, które na opakowaniach oznaczone jest cyfrą 1. Jest to mieszanka dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia, karmionych wyłącznie butelką. Skład tego mleka w największym możliwym stopniu przypomina mleko mamy. Posiada składniki, niezbędne maleństwu do prawidłowego rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Jest stworzone tak, by niedojrzały układ trawienny mógł je strawić bez problemów. Wybór mieszanki, częstotliwość i wielkość posiłków powinnaś ustalić z pediatrą. Zazwyczaj dzieci do 4 miesiąca życia otrzymują 6 posiłków po 70-130 ml mleka. Ważne, aby mieszankę przygotować ściśle według zaleceń producenta. Miarki nie ubijaj, patrz aby nie była też kopiasta. Mleko musi mieć odpowiednie proporcje: za rzadkie nie zapewni dziecku odpowiedniej ilości składników mineralnych i witamin, za gęste z kolei będzie ciężkie do strawienia dla małego brzuszka, może wywołać też kolki, biegunkę a nadmiarem protein może przeciążyć nerki. W przypadku gdy maluszek jest spragniony z uwagi na gorączkę lub upał – możesz podać dziecku przegotowaną wodę.


Dieta – 1-4 miesiąc Dieta – 5 miesiąc