WYBIERZ, W KTÓRYM MIESIĄCU JEST TWOJE DZIECKO
1-4 MIESIĄC | 5 MIESIĄC | 6 MIESIĄC |
7 MIESIĄC | 8 MIESIĄC | 9 MIESIĄC |
10 MIESIĄC | 11 MIESIĄC | 12 MIESIĄC |
Jeśli karmisz piersią, kontynuuj żywienie maluszka swoim mlekiem. Według najnowszego schematu żywienia do diety dzieci karmionych wyłącznie piersią można stopniowo wprowadzać gluten już w 5. miesiącu życia, a karmionym sztucznie nieco później – w 6. Zacznij od niewielkich ilości glutenu, dodając do jednego posiłku w ciągu doby około 2-3 gramów kaszy (jedna płaska łyżeczka) na 100 ml mleka odciągniętego z piersi lub modyfikowanego bądź do przecieru jarzynowego.
Jeśli Twój szkrab dostaje mieszankę, w piątym miesiącu życia mleko nadal powinno stanowić podstawę jego żywienia. Pozwól mu samodzielnie trzymać butelkę – to wstęp do nauki samodzielnego jedzenia. Oczywiście w tym czasie nie opuszczaj smyka ani na krok.
Teraz możesz rozpocząć wprowadzać pierwsze produkty. Rozszerzanie diety maluszka najlepiej zacząć od podania mu kilku łyżek soku lub owoców. Na początek dobra też będzie kaszka kukurydziana (dodana do mleka modyfikowanego lub odciągniętego z piersi), zwłaszcza na noc – wtedy jest szansa, że maluch dłużej pośpi.
Nowości wprowadzaj do diety ostrożnie, sprawdzając reakcję małego organizmu na produkt. Nigdy nie serwuj maluchowi kilku nowości naraz – w razie gdyby mu coś zaszkodziło, nie będziesz w stanie określić co jest powodem kłopotów.
Stopniowo możesz zacząć wprowadzać purée z jabłka, ziemniaka czy marchewki – nie dosładzaj ich ani nie sól. Gładkie papki pozwalają maluszkowi łatwo przełknąć posiłek.
Na początek wystarczy jedynie łyżeczka nowego posiłku. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, możesz stopniowo zwiększać porcje. W przypadku gdy wszystko jest w porządku, kolejną nowość wprowadź po około 7 dniach.
Pierwsze posiłki możesz przygotować sama, lub korzystać z dobrodziejstw dań gotowych, czyli tzw. słoiczków. Nie karm jednak malca bezpośrednio ze słoiczka, zwłaszcza jeśli wiesz, że nie zje całej porcji. Wraz ze śliną na łyżeczce, do pokarmu przedostają się bakterie, które mogą powodować psucie się jedzenia. Po nałożeniu na talerzyk porcji, pozostałą część zawartości słoika schowaj do lodówki i nie przechowuj dłużej niż zaleca producent – tę informację znajdziesz na etykiecie.
Nie zrażaj się jeśli po miesiącu czy dwóch Twój maluszek nadal (poza mlekiem) niewiele je. Tak naprawdę ważne jest, aby zaczął poznawać nowe smaki i konsystencje.
Przepisy nadesłane przez naszych użytkowników:
Prosta zupka (bardzo dobra dla małego alergika)
Składniki:
3 duże marchewki
2 łyżeczki ryżu
1 mały ziemniaczek
Przygotowanie:
Wszystko ugotować, zmiksować blenderem i zajadać.
Przepis nadesłała izabelalab
Puree owocowe
Składniki:
Duże jabłko
2-3 łyżki kaszki kukurydzianej
sok jabłkowy dla niemowląt
Przygotowanie:
Obrane i pokrojone jabłko dusić na małym ogniu w niewielkiej ilości wody. Dodać kaszkę kukurydzianą, dokładnie zamieszać i gotowe. Do smaku można dodać odrobine cukru lub sok jabłkowy dla niemowląt. Zamiast jabłek można też użyć malin, a po 7 miesiącu gruszek lub moreli.
Przepis nadesłała zuzanna2112
Papka ryżowa bez mleka
Składniki:
10 gr płatków ryżowych
100 ml wody
100 gr łagodnego jabłka
1 łyżka masła
Przygotowanie:
W garnuszku zagotuj wodę. Jabłko cienko obierz i drobno pokrój. Na wrzątek wrzuć jabłko i płatki ryżowe. Zagotuj, dodaj masło wymieszaj i całość zmiksuj.
Przepis nadesłała Petronella
Krem z dyni
Składniki:
200 g dyni
2 łyżki oleju słonecznikowego
Przygotowanie:
Pokrój miąższ dyni na kawałki. Gotuj do miękkości, a następnie zmiksuj (nie odlewaj wody). Dodaj olej słonecznikowy.
Przepis nadesłała Nataliawojtek
Jeśli masz ciekawy pomysł na pyszny posiłek dla 5 miesięcznego maluszka podziel się przepisem na obiadek lub podwieczorek w temacie Przepisy na 5 miesiąc na emaluszkowym forum.
Najbardziej pomysłowe przepisy będziemy systematycznie publikować w naszym kalendarzu z podpisami autorek!
Zachęcamy także do odwiedzania działu Rozszerzanie diety niemowląt, gdzie znajdziecie mnóstwo ciekawych artykułów na temat żywienia maluszków!