Naturalne sposoby na poranne mdłości
Czujesz je nawet jeszcze przed otwarciem oczu. Nie pozwalają Ci cieszyć się porankiem, odbierają ochotę na seks, sprawiają, że czujesz się o wiele gorzej. Jesteś słabsza, zmęczona, i złościsz się na swój organizm. Nudności i wymioty w ciąży – jak najskuteczniej sobie z nimi poradzić?
Nie tylko poranne
Nudności ciężarnych pojawiają się zwykle około 6 tygodnia ciąży, i trwają nawet do 13 tygodnia. Mdłości i wymioty odczuwane są najczęściej rankiem, przed zjedzeniem posiłku, jednak wbrew pozorom te niedogodności wczesnej ciąży mogą pojawić się o każdej porze dnia, a nawet męczyć przyszłe mamy w środku nocy. Chociaż nudności mogą skutecznie odsunąć na dalszy plan radość z powiększającego się brzuszka, są one wynikiem zupełnie naturalnych zmian w organizmie kobiety. I co ważniejsze, naukowcy zauważyli, że występowanie wymiotów w ciąży zmniejsza ryzyko poronienia.
Zaplanuj swoją dietę
Chociaż nie ma w zasadzie sposobu, żeby całkowicie pozbyć się mdłości, kobiety od dawna znają i stosują sposoby, które z powodzeniem zmniejszają intensywność dolegliwości. Podstawą ich zwalczania jest odpowiednia dieta. Co powinnaś jeść, a czego unikać? Po pierwsze odstaw wszystkie tłuste i ciężkostrawne potrawy. Zapomnij o smażonych w głębokim tłuszczu frytkach i czerwonym mięsie. Przestaw się na gotowane lub pieczone ryby i drób. Nie zapominaj także o owocach i warzywach! Pij także dużo płynów – są szczególnie ważne, kiedy wymiotujesz – nie dopuść do odwodnienia organizmu! Rozłóż też swoje posiłki na kilka mniejszych porcji, które Twój organizm będzie przyswajał o wiele łatwiej.
Babcina apteczka
Masz dobre nawyki żywieniowe i mimo tego nie możesz pokonać nudności? Wypróbuj sposoby sprawdzone przez nasze babcie! Naturalnym środkiem przeciwko nudnościom jest… imbir. Ta korzenna przyprawa świetnie zapobiega problemom ciężarnych kobiet, więc dosypuj go do większości posiłków. Świetne rezultaty przynosi także ssanie plasterka cytryny – zrób to, jeśli tylko zaczniesz odczuwać nudności. Kawę i herbatę zastąp ziołowymi herbatkami – najlepsza będzie mięta i nasz swojski rumianek.
Zwolnij!
Kiedy, jak nie w ciąży, masz o się o siebie troszczyć? Jeśli męczą Cię mdłości, może być to sygnał, że powinnaś więcej odpoczywać. Zadbaj także o odpowiednie do temperatury ubrania – nadmierne pocenie i przegrzewanie organizmu nasila mdłości. Pozwól o siebie zadbać – rano, przed wstaniem z łóżka, poproś partnera o przygotowanie dla Ciebie lekkostrawnej kanapki. I pamiętaj, że mdłości wkrótce miną, a cudem macierzyństwa będziesz cieszyła się przez długie lata!