Domowe sposoby na białe zęby
Kolor zębów zależy od ich budowy mineralnej – im bardziej są mineralizowane, tym bardziej żółte, a zarazem mocniejsze. Powszechnie jednak uważa się, że ładne są tylko zęby białe. Przebarwienia mogą być skutkiem zażywania antybiotyków, picia kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów. Jeśli zapominamy zadbać o zęby po każdym posiłku, zaczyna się tworzyć kamień nazębny, który jest trudny do usunięcia. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby raz w roku udać się do dentysty, który usunie nam kamień nazębny.
Domowe sposoby
Prostym i tanim sposobem na utrzymanie ładnego koloru zębów jest używanie odpowiednich środków higienicznych. Dobra pasta i szczoteczka, a także dokładne czyszczenie nitką dentystyczną to podstawa. Dzięki nim, po każdym posiłku, usuniemy osad. Pamiętajmy, iż raz do roku w ramach NFZ przysługuje nam bezpłatny zabieg czyszczenia z kamienia naszych zębów. Jeśli nie chcemy wybielać ich u specjalisty, możemy spróbować kilku domowych metod na własną odpowiedzialność, pamiętając przy tym, iż nie są one tak skuteczne jak profesjonalny zabieg.
Są to:
–
Przezroczyste paski
, które nasączone są wybielającym żelem. Przykleja się je dokładnie do zębów w górnej i dolnej szczęce dwa razy dziennie i pozostawia na 30 minut,
–
Wybielacz w sztyfcie
– po umyciu zębów końcówką sztyftu jak flamastrem trzeba „pomalować” dokładnie zęby, najlepiej robić to na noc,
–
Dwufazowy żel
– do opakowania dołączona jest protetyczna nakładka, którą zanurza się w żelu i codziennie nanosi się na poszczególne zęby na 10 minut,
–
Nakładki-szyny
– wypełnione substancją wybielającą. Wciska się je na zęby i zagryza. Trzeba stosować je przez 5 dni po 20–30 minut.
W każdej kuchni znajdują się produkty, które również mogą przyczynić się do wybielenia zębów, a historie o nich, przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Czy rzeczywiście pomagają osiągnąć nieskazitelną biel?
Wybielanie zębów sodą
Najbardziej rozpowszechnionym domowym sposobem wybielania zębów jest stosowanie sody oczyszczonej. Oprócz płukania jamy ustnej można też moczyć szczoteczkę w roztworze i myć nią zęby. Soda ma odczyn zasadowy i hamuje rozwój bakterii. Ma także działanie oczyszczające. Być może nie wiemy jednak, że soda znajduje się w każdej paście do zębów, więc dodatkowe jej stosowanie jest zbyteczne.
Wybielanie zębów solą
Innym ze sposobów jest czyszczenie zębów solą. Podobnie jak w przypadku sody – szczoteczkę moczy się w roztworze soli i szczotkuje zęby. Niestety, ten domowy sposób może raczej tylko zaszkodzić. Sól ma działanie zakwaszające, a stosowana w nadmiarze może też uszkodzić szkliwo.
Wybielanie zębów cytryną
W Internecie wciąż można znaleźć porady dotyczące wybielania zębów za pomocą soku cytrynowego. Polega on na wcieraniu kilka razy dziennie cytryny w zęby. Kwasy zawarte w cytrynie mają rzekomo działać wybielająco. Problem polega na tym, że kwas cytrynowy to substancja dość agresywna i stosowana w nadmiarze może niestety zaszkodzić naszym zębom.
Wybielanie zębów węglem
Działanie węgla na zęby polega na mechanicznym usuwaniu osadów. Kryształki węgla, szorując powierzchnie zębowe, usuwają osady… razem ze szkliwem. Nie jest to więc polecany sposób jeśli chodzi o śnieżnobiały uśmiech.