Popływaj z niemowlakiem!
Czy wiesz, że jeśli Twój maluszek jest między trzecim a szóstym miesiącem życia, to jest to najlepszy czas, kiedy możesz śmiało zabrać go na basen? Po pierwsze, jest to świetna rozrywka zarówno dla niemowlaka, jak i całej rodziny. Po drugie, kontakt z wodą od najmłodszych lat znacznie ułatwia naukę pływania. I wreszcie, po trzecie: pływanie ma doskonałe oddziaływanie na układ ruchowy i psychikę dziecka.
Zobacz, po co potrzebny jest lekarz przed pójściem na basen, ile minut może przebywać niemowlak na basenie, jak wybrać najlepszą pływalnię i co mieć pod ręką podczas zabaw w wodzie!
Woda – nie zawsze na zdrowie
Kiedy kąpiel na basenie może zaszkodzić zamiast pomóc niemowlakowi? O tym najlepiej dowiedzieć się u pediatry. To pierwszy i zarazem najważniejszy punkt przed wyprawą na basen. Dolegliwości, które uniemożliwiają lub ograniczają niemowlakowi korzystanie z wody są następujące:
-uczulenie na chlor lub ozon,
-choroby zakaźne,
-choroby skóry,
-przewlekłe choroby serca i nerek,
-zapalenie spojówek,
-infekcje górnych dróg oddechowych,
-choroby układu moczowego,
-biegunka,
-przeziębienie.
Jak ryba w wodzie
Dla maluszka do 6-8 miesiąca życia woda to środowisko naturalne. To dzięki temu, że przed przyjściem na świat przebywało on w brzuchu mamy, gdzie wody miał pod dostatkiem. Warto wykorzystać ten czas do nauki pływania, gdyż niemowlak jeszcze nie boi się wody i zachowuje naturalne odruchy, takie jak zamykanie ust podczas nurkowania, czy odpychanie się nóżkami. Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do zabaw w wodzie z niemowlakiem, to koniecznie przeczytajcie o korzyściach jakie z tego wypływają.
Dzięki pływaniu dziecko:
-szybciej nauczy się siadać, raczkować i chodzić,
-będzie lepiej rozwijało się fizycznie i umysłowo,
-będzie miało większą odporność przed infekcjami,
-ureguluje oddychanie,
-ma możliwość przebywania z rówieśnikami,
-wzmocni swoją więź z rodzicami, odwagę i pewność siebie.
Nie od razu na głęboką wodę
Aby oswoić maluszka z wodą potrzebujecie wanny i dużo ciepłej wody. Ok. 2-3 tygodnie przed planowanym wyjściem na basen przyzwyczajajcie dziecko do zabawy poprzez wspólne kąpiele, delikatne polewanie wodą, zanurzanie go do szyi i stopniowe zmniejszanie temperatury wody. Warto też pokazać się maleństwu w czepku pływackim – na początku taki widok może być dla niego szokujący. Jeśli już szkrab jest gotowy na zabawę w basenie, trzeba wybrać najlepsze dla niego miejsce. Głębokość wody nie może przekraczać 120 cm, a jej temperatura powinna mieścić się w przedziale 32-34°C. Ponadto musi być chlorowana (o właściwościach bakteriobójczych) lub jonizowana (nie podrażnia skóry i nie wywołuje alergii) Sprawdźcie, czy obiekt jest wyposażony w odpowiednie miejsce do przewijania i ubierania dziecka. Dużym plusem jest także możliwość skorzystania z porady instruktora, który pokaże jak bezpiecznie bawić się z maluchem w wodzie i jak postępować w razie niebezpieczeństwa.
Aby pływanie było przyjemne…
…pamiętaj żeby maluszek zjadł najpóźniej 30 min. przed pływaniem. Załóż mu specjalną pieluszkę do kąpieli i pilnuj żeby zawsze okryć go ręcznikiem po każdym wyjściu spod prysznica i basenu. Zanim wejdziecie do basenu, przejdźcie się dookoła, żeby dziecko przyzwyczaiło się do nowego miejsca. Z uwagi na fakt, iż bobas szybko się meczy, kontakt z wodą nie powinien przekraczać 30 min.
Co ze sobą zabrać?
-pieluszki do kąpieli,
-kilka ręczników,
-chusteczki nawilżane,
-kawałek waty do osuszenia uszu,
-kosmetyki do nawilżenia skóry po wyjściu z wody,
-sól fizjologiczną do oczu przeciw podrażnieniom,
-rękawki do pływania,
-zabawki do wody,
-fotelik, dzięki któremu można szybko i sprawnie położyć niemowlaka okrytego ręcznikiem i przenieść do przebieralni.