Żylaki w ciąży
Dziedziczne skłonności mogą sprawić, że w czasie ciąży ujawnią się u Ciebie te widoczne mankamenty urody. Niebiesko – fioletowe zgrubienia żył pojawiają się na kończynach dolnych.
Są uciążliwą przypadłością w czasie ciąży, więc warto coś o nich wiedzieć. Przeczytaj jak się ratować, gdy masz uczucie ciężkich, bolących nóg, bo to są pierwsze sygnały choroby.
Dlaczego powstają?
Początkowo to małe pajączki, później wyraźne zgrubienia. Najpierw mały ból, lecz wraz rozwijaniem się przypadłości żył, dolegliwości takie jak: uczucie odrętwienia, opuchnięcia, skurcze łydek, nasilają się.
W przypadku zdrowych żył z prawidłowym krążeniem, gdzie zastawki pracują dobrze, mamy obieg krwi tylko w kierunku serca. Natomiast u kobiet z tym problemem, żyły mają poszerzone ściany, w wyniku czego zastawki stają się niewydolne. Praca w chorych żyłach nie wygląda już tak, jak w zdrowych. Występuje wsteczne krążenie krwi, tworzą się zastoje, a naczynia żylne są rozszerzone.
Szczególnie narażone są kobiety, u których w rodzinie, mama lub babcia mają ten problem. Poza tym, gdy już wcześniej miałaś żylaki, w ciąży powinnaś uważać, bo objawy się nasilają w tym stanie. Ryzyko pojawienia się żylaków wzrasta również u kobiet z nadwagą.
Przyczyny związane bezpośrednio z ciążą
Powiększona macica stanowi ucisk na największe naczynia żylne w miednicy wysokie stężenie hormonów ciążowych, głównie progesteronu (działa na mięśnie gładkie rozluźniająco, również na mięśnie gładkie, z których zbudowane są ściany naczyń krwionośnych).
Można zapobiegać…
W ciąży powinnaś zdrowo się odżywiać, jeść z umiarem i regularnie ćwiczyć. Niewskazane jest siedzenie długo w jednej pozycji. Jeśli już musisz w ten sposób pracować, należy trzymać nogi wysoko uniesione, by pozwolić na lepszą pracę żył. Jeśli długo siedzisz lub stoisz podczas wykonywania codziennych czynności, to co pewien czas pospaceruj, by pobudzić krążenie krwi. Poza tym nie noś obcisłych ubrań. Aby dolegliwości związane z żylakami nie nasiliły się, powinnaś nosić ubrania luźne i wygodne.
Profilaktyka najważniejsza:
-bierz kąpiel w letniej wodzie, unikaj gorącej wody, bo rozszerza naczynia krwionośne
-noś wygodne ubrania
-odpoczywaj z nogami uniesionymi wysoko
-zapewnij sobie kilkunastominutowe, codzienne ćwiczenia fizyczne
-w razie nasilonych problemów, noś specjalne rajstopy przeciwżylakowe
Uwaga!
Żylaki, u niektórych kobiet tworzą się również w odbycie i zwane są hemoroidami. Ten rodzaj żylaków jest równie uciążliwy. U części kobiet pojawia się w ciąży a u innych po porodzie. Jeśli dopadała Cię ta dolegliwość, zgłoś problem swojemu lekarzowi, prowadzącemu ciążę.