Zioła w ciąży
Powszechna opinia głosi, że zioła nie szkodzą i mogą pomóc w wielu dolegliwościach. Nie można jednak zapominać, że zioła to także leki, które mogą wywołać różne reakcje organizmu. Które zioła można pić na zdrowie, a których powinna wystrzegać się przyszła mama? Odpowiedź poniżej.
Melisa uspokaja, rumianek łagodzi podrażnienia, a bratek dobrze wpływa na cerę. Zioła mogą leczyć i wspomagać tradycyjne metody leczenia. Na co dzień możemy pić herbatki ziołowe i stosować suplementy diety z wyciągami ziołowymi. Należy jednak pamiętać, że niektóre zioła działają bardzo silnie, a nawet bywają toksyczne.
Przyszłe mamy powinny uważać na skład każdego leku i konsultować jego przyjmowanie z lekarzem. Tak samo jest z ziołami; ich stosowanie wcześniej należy przedyskutować z lekarzem, również pod kątem łączenia ich z innymi lekami i suplementami. Niektóre z ziół są wręcz zakazane w ciąży i podczas karmienia piersią. Substancje w nich zawarte dostają się przez łożysko do organizmu dziecka. Mogą także powodować np. większa kurczliwość macicy i doprowadzić do poronienia lub wczesnego porodu.
Pij na zdrowie
Bez przeszkód możesz stosować niektóre zioła. Jedne łagodzą podrażnienia, a drugie pomagają przy porannych mdłościach. Oto ich przegląd:
-Imbir – jego właściwości okazują się zbawienne w pierwszym trymestrze ciąży, bowiem imbir świetnie działa na poranne mdłości. Dodatkowo świetnie sprawdza się przy problemach z trawieniem i przeziębieniach. Można ssać plasterki, dodawać do potrawy czy herbaty.
-Rumianek – napar z rumianku ma właściwości kojące. Dobrze działa również na wszelkie podrażnienia. Kobiety w ciąży mogą go stosować zewnętrznie i wewnętrznie.
-Nagietek – jest zalecany od początku do 5. miesiąca ciąży. Działa wzmacniająco na organizm kobiety, zmniejsza ryzyko poronienia.
-Pokrzywa zwyczajna – napar jest polecany szczególnie ze względu na dużą zawartość m.in. wapnia i żelaza. Ma łagodne działanie moczopędne, co jest pomocne w przypadku obrzęków. Pokrzywa stosowana po porodzie wzmacnia organizm i wspomaga laktację.
-Mniszek lekarski – stanowi bogate źródło beta-karotenu, wapnia i żelaza, a także potasu. Ułatwia trawienie i działa łagodnie moczopędnie.
-Melisa – napar z melisy koi nerwy i pomaga na bezsenność
-Dziurawiec – napar wspomaga trawienie
-Kminek, koper włoski, czarnuszka, anyż – wspomagają laktację, najlepiej zacząć je pić już w trzecim trymestrze ciąży.
-Malina – dozwolona po 36. tygodniu ciąży, działa rozkurczowo i pomaga przygotować mięśnie macicy do porodu
Zakazane zioła
Zakazane są zioła mocno moczopędne i te, które powodują przekrwienie narządów miednicy mniejszej. Kolejnymi ziołami, z których powinny zrezygnować przyszłe mamy to zioła działające przeczyszczająco. Również wszelkie mieszanki z dodatkiem tych ziół są niewskazane podczas ciąży.
Zioła, których nie wolno stosować w ciąży:
-jemioła
-piołun
-krwawnik
-jałowiec
-bylica zwyczajna
-przestęp
-wrotycza
-muszkatołowiec
-aloes
-mięta polna
-żeń-szeń
-rozmaryn
-cząber
-dziurawiec
-tymianek
-chmiel
-przylaszczka
-szałwia
-bagno zwyczajne
-sasanka
-marzanna
-ruta
-malina i poziomka