Zdrowo bezglutenowo
Jeśli Twoje dziecko ma rozpoznaną celiakię, ma szansę na prawidłowy rozwój. Pod warunkiem, że będzie prawidłowo odżywiane. Prawidłowo, to znaczy bezglutenowo.
Mimo, iż malec musi zrezygnować z pewnych pokarmów, jego jadłospis wcale nie musi być ubogi, nudny i niesmaczny. Co może jeść dziecko na diecie bezglutenowej, a co jest dla niego absolutnie zakazane?
Co to jest celiakia?
Celiakia to wrodzona nietolerancja glutenu. Najprawdopodobniej jej przyczyną jest brak w organizmie enzymu, odpowiedzialnego za wchłanianie i trawienie białek zbóż. Cząsteczki glutenu stopniowo uszkadzają kosmki jelitowe, odpowiedzialne za prawidłowe wchłanianie substancji pokarmowych. Szkrab gorzej się rozwija, wolniej rośnie. Z czasem może nawet wystąpić u niego anemia. Pamiętaj, że u małych dzieci celiakia może pojawić się nawet po kilku tygodniach od spożycia glutenu. Jeśli Twój maluszek po zjedzeniu posiłku zawierającego gluten gorzej się czuje, robi luźne kupki, wymiotuje bądź jest osowiały, zgłoś się do lekarza – być może cierpi na celiakię. Nie ma na nią lekarstwa. Pomóc może jedynie bezglutenowa dieta. Dzięki niej kosmki jelita szybko się regenerują, co sprzyja prawidłowemu wchłanianiu przez organizm składników odżywczych.
Gdzie kupować?
Na opakowaniach produktów, które powinnaś kupować malcowi, znajduje się specjalny znak (przekreślony kłos zboża) i napis „produkt bezglutenowy”, ewentualnie napis „glutenfree”. Produkty tak oznaczone, są bezpieczne dla Twojego maluszka. Powinnaś ich szukać w sklepach ze zdrową żywnością lub w lepszych supermarketach. Produkty te dostępne są również w sklepach internetowych.
Jak ułożyć dietę?
Podstawą diety Twojej pociechy jest całkowite wykluczenie glutenu, który znajduje się w ziarnach zbóż. Dla malucha zakazane są produkty z pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Szkrab musi więc zrezygnować ze zwykłego pieczywa, płatków owsianych oraz ciastek i drożdżówek, zawierających mąkę pszenną. Produkty zawierające gluten z powodzeniem można jednak zastąpić produktami z kukurydzy, ryżu, gryki, prosa, kaszy, maki sojowej czy ziemniaczanej. W Polsce dostępne jest specjalne, bezglutenowe pieczywo, makarony i ciasteczka. Wprawdzie chlebek dla osób chorych na celiakię szybciej czerstwieje, ale jest na to rada. Włóż go do zamrażalnika i wyjmuj tyle, ile potrzeba. Można go podgrzewać w piekarniku lub opiekaczu. Pamiętaj, że poza produktami zawierającymi białka zbóż, dieta malucha może być tak samo urozmaicona jak pozostałych domowników. Szkrab normalnie może jeść warzywa, owoce, sery, mięso i dobre wędliny. Pamiętaj, aby nie zezwalać macowi na „drobne grzeszki”. Mały kawałek zwykłego ciasta czy pszennej bułki może nie wywołać biegunki, czy wymiotów, ale na pewno negatywnie wpłynie na pracę jelit. Pamiętaj, nawet niewielka ilości glutenu jest szkodliwa.