Zdrowe ząbki
Zadbane mleczaki są nie tylko ozdobą Twojego maluszka. To również dobra inwestycja w jego zdrowie. Dlatego dbaj o małe perełki od samego początku. Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj!
Około 70% dzieci w wieku 3 lat ma próchnicę. To efekt zaniedbań już we wczesnym dzieciństwie. Zepsute ząbki oznaczają problemy ze zdrowiem. Dlatego odpowiednia higiena jamy ustnej powinna stać się codziennym nawykiem.
Sposób karmienia
Stosowanie prawidłowych zasad karmienia niemowlęcia ma istotny wpływ nie tylko na zdrowie jego ząbków ale i na zgryz. Jeśli karmisz naturalnie, koniecznie sprawdzaj, czy dziecko obejmuje całą otoczkę brodawki. Ssanie piersi to fantastyczny trening dla żuchwy, która tuż po narodzinach jest lekko cofnięta a dopiero z upływem czasu przesuwa się ku przodowi. Pamiętaj jednak, że jeśli pierś ssie dwulatek, żuchwa może zacząć wysuwać się za bardzo a ząbki mogą zacząć ustawiać się w nieprawidłowy sposób. Jeśli karmisz piersią, zapewne pediatra przepisał maluszkowi witaminę D3. Podawanie jej jest ważne, gdyż pomaga ona w przyswajaniu przez mały organizm wapnia i fosforu. Jeśli karmisz butelką, zadbaj o to, by smoczek do niej dołączony był dostosowany do wieku maluszka. Podczas ssania, zwracaj uwagę, aby nie krępować ruchów żuchwy butelką. Starszego maluszka ucz żucia pokarmu, najpierw ugniatając jedzenie widelcem, potem lekko rozdrabniając. W ten sposób maluszek wzmocni mięśnie szczęki i zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia wad zgryzu. Jeśli zaczynasz rozszerzać jadłospis, unikaj dosładzania potraw. Kupując gotowe produkty dla dzieci, sprawdzaj zawartość cukru. Produkty, które go nie zawierają są również pysze i dzieci bardzo je lubią.
Smoczek
Osobną kwestię stanowi smoczek – pocieszyciel. Jeśli musisz podać go dziecku, wybierz ten, który kształtem przypomina kobiecy sutek. Jeśli dziecko nie domaga się smoczka, nie stosuj go rutynowo jako uspokajacza. Często podawany, negatywnie wpływa na zgryz maluszka. Dlatego nie pozwól, aby dziecko uzależniło się od ciągłego ssania swego przyjaciela – podawaj go w sytuacjach kryzysowych a nie za każdym razem, kiedy dziecko zapłacze.
Szczotko, szczotko, hej szczoteczko….
O higienę jamy ustnej maluszka należy dbać od momentu narodzin. Najlepiej, aby po każdym karmieniu, przecierać małe dziąsełka gazikiem namoczonym w czystej, przegotowanej wodzie. Po pojawieniu się pierwszego mleczaka, pora na zakup pierwszej szczoteczki do zębów. Zwróć uwagę, aby była zrobiona z miękkiego włosia. Pamiętaj o jej regularnym wymienianiu, gdyż z biegiem czasu, mogą się na niej gromadzić bakterie. W sklepach dostępne są również dziecięce pasty do zębów. Zawsze kupuj tę, która jest odpowiednia dla wieku Twojego maluszka. Niech nie kusi Cię mycie mleczaków pastą dla dorosłych. Zawiera ona bowiem zbyt dużo fluoru, który połknięty przez maluszka, mógłby mu zaszkodzić. Pasty dla niemowląt zawierają odpowiednią dawkę tego związku. Poza tym są smaczne.