Wybierz swoją kolorystykę
   
Buntownik, uparciuch, złośnik... to tylko nieliczne z określeń, charakteryzujących dziecko w drugim roku życia. Jaki jest dwulatek, co potrafi a czego nie jest wstanie zrobić? Jeśli będziesz znała odpowiedzi na te pytania, łatwiej Ci będzie zrozumieć swojego 24-miesięcznego malucha.

Bunt dwulatka to ważny etap, w którym kształtuje się charakter dziecka. Drugi rok życia dziecka jest czasem szczególnej wrażliwości emocjonalnej Twojej pociechy. W tym okresie malec jest zdolny do bardzo silnych emocji. Potrafi bardzo wyraźnie okazać zadowolenie, czułość ale również gniew i strach. Z radości w jednej chwili może przejść do płaczu - i na odwrót. Bywa czarujący i grzeczny a za chwilę nieposłuszny i uparty. W tym okresie stabilizuje się charakter Twojej pociechy. Już teraz możesz zauważyć czy maluch jest śmiały, odważny, czy raczej spokojny i wstydliwy.

Dziwny jest ten świat...Twój dwulatek odkrywa otoczenie w charakterystyczny dla tego okresu życia sposób. Wiele rzeczy musi dotknąć, zobaczyć, powąchać czy polizać. Maluch potrafi obserwować wiele zjawisk, jednak większość z nich nie jest w stanie zrozumieć. To budzi lęk i obawy. Dlatego tak często w tym okresie maluszki przywiązują się do pluszaków czy kocyków - dają mu one poczucie bezpieczeństwa.

Zosia SamosiaDwuletni szkrab zazwyczaj ma już za sobą pierwsze próby samodzielności. Usiłuje wkładać skarpetki, majteczki i koszulki. Jedzenie? - najlepiej smakuje to , które sam sobie włoży do buzi. Jeśli Twój maluch chce jeść sam łyżką – pozwól mu na to. Posiłek zajmie wprawdzie więcej czasu, ale dzięki udanym próbom samodzielnego wykonywania czynności, Twoja pociecha nabierze pewności siebie. W tym czasie maluszek podejmuje już zazwyczaj pierwsze próby sygnalizowania swoich potrzeb fizjologicznych. Próbuje samodzielnie siadać na nocniczku lub toalecie.
Mimo iż Twój szkrab jest jeszcze bardzo nieporadny, wiele już potrafi. Zazwyczaj na tym etapie malec chętnie bawi się nowymi słowami (zna ich około 50) i zaczyna wymawiać pierwsze bardzo proste zdania. Jest zręczny, umie podskakiwać, rzucać piłką. Bawi się wieloma przedmiotami, buduje wieże z klocków, chętnie rysuje, pomaga sprzątać zabawki.

Cierpliwość to podstawaDwulatek to zazwyczaj mały buntownik. Gdy coś się dzieje nie po jego myśli, wpada w furię. Jest przekorny i uparty, a to potrafi wyprowadzić Cię z równowagi. Niestety, dwuletnie dziecko wymaga ogromnej cierpliwości. Zamiast na nie krzyczeć, mów spokojnie i otwarcie o granicach jakie wyznaczasz. Bądź konsekwentna – dziecko musi mieć jasność, że w pewnych kwestiach (np. dotyczących codziennego mycia zębów) na pewno nie ustąpisz. Zawsze upewniaj się, że maluch rozumie co do niego mówisz.

poleć znajomemu

Imię i nazwisko nadawcy:
E-mail adresata:
Poleć


Link został wysłany

konkursy suwaczki
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ
Wybierz miesiąc, który Cię interesuje:

POKAŻ