Zaparcia w ciąży
Masz problem z wypróżnianiem? To typowa dolegliwość przyszłej mamy. Trzymając się jednak określonych zasad, możesz uniknąć zaparć, eliminując dyskomfort jaki wywołują.
Ciąża to nie choroba, choć towarzyszą jej często mało przyjemne dolegliwości. Jedną z nich są zaparcia, będące efektem spowolnienia procesów trawiennych.
Skąd się biorą?
Tak naprawdę główną przyczyną zaparć są krążące teraz w Twoim organizmie hormony. Zwłaszcza progesteron, którego teraz masz o wiele więcej niż w okresie przed poczęciem, rozluźnia mięśniówkę jelit, co skutkuje powolną perystaltyką. Nie bez winy jest również rosnąca macica – jej coraz większe rozmiary powodują ucisk jelit, co prowadzi do zaburzeń ich pracy.
Przeanalizuj swój jadłospis
Walkę zaparciami rozpocznij od przeglądu swojego codziennego menu. Na początek zrezygnuj lub ogranicz takie produkty jak czekolada, kakao, gotowany ryż oraz produkty wzdymające (kapusta, rośliny strączkowe, produkty smażone itp.). Do swojej diety włącz natomiast żywność zawierającą jak największe ilości błonnika. Do takich produktów zaliczają się głównie: pełnoziarniste pieczywo, płatki i kasze. Jak najczęściej jadaj owoce (również suszone) i warzywa, szczególnie jabłka, kiwi, buraki i brokuły. Uwaga na banany i jagody – mogą powodować zaparcia!
Dużo pij, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej oraz soki owocowe i warzywne. Kefir i jogurt również pomogą Ci w walce z uciążliwą dolegliwością. Nie objadaj się. Trzy duże posiłki zastąp pięcioma mniejszymi.
Ruszaj się!
Jeśli w ciąży nie masz ochoty uprawiać żadnego sportu, zafunduj sobie każdego dnia dwudziestominutowy spacer. Ważne aby maszerować szybkim, energicznym krokiem. Regularne spacery oraz proste ćwiczenia dla kobiet w ciąży poprawią perystaltykę jelit.
Wizyta u specjalisty
Jeśli domowe sposoby nie skutkują i zaparcia nieustannie Cię męczą, wybierz się do lekarza. Taki stan nie służy ani Tobie ani dziecku. Pamiętaj, na własną rękę nie bierz żadnych środków przeczyszczających!